Úvod Zaujímavé Cez víkend môžeme pozorovať unikátny meteorický roj

Cez víkend môžeme pozorovať unikátny meteorický roj

Foto: archív

Pripravte si deku, niečo na občerstvenie a zoberte si so sebou človeka, s ktorým sa cítite príjemne. Aj toto leto budú „padať hviezdy“. Na obľúbený meteorický roj Perzeidy sa môžete tešiť už tento víkend, vrcholiť budú od 11. do 13. augusta.

Počas leta sú výraznejšie aktívne len dva meteorické roje. Tým prvým sú Južné Delta Akvaridy, ktorých maximum už máme za sebou. Oveľa obľúbenejšie sú však Perzeidy, kvôli ktorým ľudia neváhajú aj nocovať alebo vyraziť na miesto, odkiaľ ich vidieť najlepšie.

„Aktivita roja začína v polovici júla a končí v druhej polovici augusta. V tomto roku sa maximum predpokladá medzi 11. a 13. augustom. Početnosť sa odhaduje až nad 120 meteorov za hodinu,“ ozrejmil pre Dobré noviny Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Foto: archív
Foto: archív

Meteorický roj nesie názov podľa súhvezdia Perzeus, ktoré je „v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádzajúcom stále vyššie a vyššie nad východný obzor,“ dodal Husárik s tým, že sa nemusíte pozerať priamo do súhvezdia, meteory uvidíte prelietať po celej oblohe.

Meteory budú jasné a za sebou nechajú výraznú žiariacu stopu, čo spôsobuje ich rýchlosť pred vstupom do atmosféry, čo je 59 kilometrov za sekundu. Aby ste ich videli čo najlepšie, mali by ste si vybrať miesto, ktoré je čo najviac odbremenené od svetelného smogu, aby ste si ich mohli vychutnať v plnej kráse a možno si aj niečo zaželať.