Úvod Spoločnosť Cez víkend žila Stará Bystrica tradičnými oslavami zvrchovanosti

Cez víkend žila Stará Bystrica tradičnými oslavami zvrchovanosti

Foto: Michaela Kolimárová

Šestnásty ročník osláv zvrchovanosti Slovenskej republiky v kysuckej obci Stará Bystrica (26. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR pripadá na utorok 17. júla) otvorila v piatok vo večerných hodinách nočná medzinárodná hasičská súťaž. Pre obec je novinkou, po iné roky sa konala v nedeľu, no minulý rok sa prvýkrát osvedčila nočná atmosféra Rínku sv. Michala Archanjela. Tento rok sa súťaže zúčastnili hasičské zbory z Chorvátska, Poľska a Českej republiky.

Oslavy zvrchovanosti Slovenska patria k tradičným kysuckým podujatiam. “Každý rok zažívajú väčší úspech tak u domácich obyvateľov, ako aj u návštevníkov z rôznych častí Žilinského kraja či Slovenska,“ uviedla pre TASR Nikola Vlčková z organizačného tímu osláv. Sobotňajší program otvoril nohejbalový turnaj O pohár obce Stará Bystrica.

Hlavná časť programu sa začala v sobotu podvečer. „Je už tradíciou, že sa skladá z dvoch častí. Prvá, oficiálna časť je orientovaná najmä na folklór. Je nepísaným pravidlom striedanie regionálnych zoskupení s hosťami. Minulý rok sa programu ujali regionálne a krajské folklórne zoskupenia a vytvorili veľkolepý program s názvom Moja rodná,“ priblížila Vlčková.

Tento rok dostal vo folklórnej časti priestor víťaz súťaže Zem spieva – Folklórny súbor Urpín. Diváci ocenili aj vystúpenie talentovaného muzikanta Patrika Kováča, ktorého na pódiu vystriedal český herec a spevák Josef Laufer. Záver hlavného programu ako vždy patril zapáleniu vatry zvrchovanosti a zasadeniu lipky do Aleje zvrchovanosti za účasti známych osobností. Oficiálnu časť ukončil ohňostroj. „Druhá nočná časť pokračovala koncertom Beáty Dubasovej a skupiny Vidiek. Do skorých ranných hodín návštevníkov zabával DJ Mačas.

Tradičná vatra zvrchovanosti horí každý rok v centre Starej Bystrice. (Foto: Michaela Kolimárová)