Úvod Politika Chemnitz: pouličné nepokoje po vražde Nemca imigrantmi

Chemnitz: pouličné nepokoje po vražde Nemca imigrantmi

Foto: archív

Šesť zranených si vyžiadali zrážky pravicových a ľavicových demonštrantov v nemeckom meste Chemnitz. Obe strany po sebe hádzali delobuchy, fľaše a ďalšie predmety. Pritom utrpeli zranenia dve osoby, ktoré museli ošetriť v nemocnici.

Pri odchode z demonštrácie boli neskôr zranení štyria účastníci pochodu organizovaného pravicovým občianskym hnutím Pro Chemnitz, ktorých napadlo 15 – 20 osôb, uviedla televízia MDR s odvolaním sa na miestnu políciu.

Situácia v tomto východonemeckom meste sa upokojila, až keď sa skončili demonštrácie oboch táborov. Podľa televízie MDR sa na demonštrácii hnutia Pro Chemnitz zúčastnilo okolo 5000 ľudí, na ľavicovú protidemonštráciu malo prísť niekoľko stoviek účastníkov.

Atmosféra v bývalom Karl-Marx-Stadte je napätá od nedeľňajšieho rána, keď tam po predchádzajúcej hádke prišlo k usmrteniu 35-ročného Nemca. Na dvoch podozrivých z tohto zločinu, 23-ročného Sýrčana a o rok mladšieho Iračana, ktorí obeť napadli bez zjavného dôvodu nožom, vydali zatykače.

Foto: archív

Bezprostredne po zločine sa v centre Chemnitzu zhromaždilo okolo 800 ľudí, ktorých tam priviedli aj informácie zverejnené na sociálnych sieťach. Niektorí z nich mali podľa očitého svedka začať útočiť na migrantov a najmenej jedného aj fyzicky napadnúť.

Nemecká vláda uviedla, že „poľovačky na ľudí s odlišným výzorom“ sú neprijateľné. Jej hovorca Steffen Seibert povedal, že to, čo sa stalo v Chemnitzi, „nemá v našom právnom štáte miesto“. Saský premiér Michael Kretschmer označil výzvy pravicových extrémistov na páchanie násilia na sociálnych sieťach za „nechutné“.

Hovorca miestnej polície pre agentúru DPA pripustil, že bezpečnostné zložky mali pre nedostatok príslušníkov problémy situáciu v Chemnitzi zvládnuť, keďže nerátali s takým vysokým počtom demonštrantov. Policajná prezidentka Sonja Penzelová pritom ubezpečila, že boli zabezpečené dostatočné posily a polícia nepripustí, aby mesto ovládli výtržníci.