Úvod Zdravie Chia semienka sú vhodné aj pre celiatikov

Chia semienka sú vhodné aj pre celiatikov

Foto: archív

Chia semienka pochádzajú zo šalvie hispánskej. Rastlina má svoj pôvod v juhozápadnej Amerike, kde sú teplé dni a chladnejšie noci, a tak v našom podnebnom pásme sa jej veľmi nedarí. Semienka vzhľadom trochu pripomínajú ľanové semienka. Sú oválne, zväčša hnedastej farby a bez výraznejšej chuti.

Je to jeden z najbohatších zdrojov omega-3 mastných kyselín, antioxidantov, vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálov, najmä železa, fosforu, draslíka aj vitamínov skupiny B. Obsahujú viac vápnika ako mliečne výrobky.

Predstavujú výborný zdroj energie po celý deň. Vo vode zvyšujú svoj objem a vytvárajú gél, ktorý po konzumácii dlho udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, čo vyvoláva pocit sýtosti. Podporujú detoxikáciu organizmu a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Sú prirodzene bezlepkové, preto sú vhodné aj pre celiatikov.

Chia semienka sú zdravý doplnok k raňajkám. Možno ich pridať do jogurtu alebo ovsených vločiek, ale aj do cesta pri pečení chleba či ako „zahusťovadlo“, napríklad do fašírok. Opražené semená majú ľahkú orieškovú príchuť a spestria akýkoľvek zelený šalát.

Foto: archív
Foto: archív