Úvod Politika Chmelár k zatknutiu Assangea: WikiLeaks je demokratizujúcou silou upadajúceho Západu

Chmelár k zatknutiu Assangea: WikiLeaks je demokratizujúcou silou upadajúceho Západu

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. (Foto: archív)

Politický analytik Eduard Chmelár komentoval projekt WikiLeaks, za ktorý čelí jeho zakladateľ Julian Assange hrozbe súdu v USA a trestu smrti, ktorý za posledné desaťročie zverejnil viac ako milión často tajných dokumentov odhaľujúcich napríklad podrobnosti z pôsobenia amerických vojsk na Blízkom východe. Podľa Chmelára to bol príspevok k demokracii.

“Správa, že Ekvádor zradil zakladateľa serveru Wikileaks Juliana Assangea a vydal ho britskej polícii, ktorá ho násilne odvliekla do väzenia, ma veľmi znepokojila. Tým skôr, že Spojené štáty ihneď požiadali o jeho vydanie. Ekvádorská ambasáda v Londýne poskytovala Assangeovi politický azyl sedem rokov.

Čitateľ si zaslúži poznať kontext,” napísal v úvode svojho komentáru Chmelár, nedávno kandidujúci na post hlavy štátu. Vysvetlil, že ak má mať demokracia praktický význam, musí byť reflexívna. “Server Wikileaks jej dal novú silnú zbraň. Zverejnil dôkazy o korupcii, vraždách, porušovaní ľudských práv a vojnových zločinoch americkej vlády a jej prisluhovačov.”

“Od roku 2011 bol Assange každoročne nominovaný na Nobelovu cenu mieru. Okamžite sa začala snaha o jeho kriminalizáciu. V Spojených štátoch mu navrhovali trest smrti a v roku 2012 ho obvinili zo sexuálneho deliktu, ktorého sa mal vraj dopustiť vo Švédsku.

Málokto však vie, že 19. mája 2017 Najvyššie štátne zastupiteľstvo Švédskeho kráľovstva skončilo vyšetrovanie prípadu pre nedostatok dôkazov. To znamená, že jediný skutočný dôvod na jeho zatknutie dnes predstavuje obvinenie z vlastizrady, ktorého sa mal dopustiť rozlúštením prístupového hesla amerického ministerstva obrany.”

Ekvádor podľa Eduarda Chmelára zradil Assangea aj preto, že minulý rok sa stal prezidentom tejto krajiny Lenín Moreno. “Pred časom server Wikileaks zverejnil jeho telefonáty, z ktorých vyplývajú závažné podozrenia z korupcie. Sám Moreno sa k Assangeovmu zatknutiu vyjadril, že Wikileaks zasahoval do vnútorných záležitostí Ekvádoru a bol pred touto činnosťou viackrát varovaný.”

“Zatknutie Juliana Assangea nemá iný význam ako vydať ho do USA. Edward Snowden sa pred prenasledovaním zachránil azylom v Moskve. Latinská Amerika a zrejme ani Európa však pre lídrov radikálnej demokracie nie je dosť bezpečná.” Chmelár dodal, že technokratické elity globalizovaného sveta prestávajú predstierať, že im záleží na slobode a demokracii, usilujú sa umlčať ich nositeľov a dosiahnuť, aby sa lož nedala rozoznať od pravdy.

“Na odpor sa im výraznejšie stavajú len ultrakonzervatívne a protofašistické sily. Ak sa nesformuje vplyvná demokratická alternatíva proti tomuto vývoju, čakajú nás veľmi temné časy. Wikileaks je demokratizujúca sila, ktorá dala jednotlivcom prístup k rozhodnutiam a mysleniu ich zvolených zástupcov. Ako poznamenal Noam Chomsky, keby bol svet naozaj demokratický, za to, čo urobil Julian Assange, by si zaslúžil ocenenie, nie trestné stíhanie.”

Eduard Chmelár. (Foto: archív)