Úvod ZO ZAHRANIČIA Chmelár o zahynuvšom miliardárovi Kellnerovi: Zostali po ňom státisíce obetí

Chmelár o zahynuvšom miliardárovi Kellnerovi: Zostali po ňom státisíce obetí

Petr Kellner. (Foto: archív)

Pri havárii vrtuľníka na Aljaške zomrel najbohatší Čech Petr Kellner. Informoval o to americký denník The New York Times. Správu potvrdil aj hovorca finančnej skupiny PPF, ktorej 56-ročný Kellner šéfoval.

Pri nehode, ku ktorej prišlo v sobotu tamojšieho času, zahynuli ďalší štyria ľudia. Jednu osobu vo vážnom, no stabilizovanom stave hospitalizovali v nemocnici v aljašskom meste Anchorage. Nehodu prežil fotograf a bývalý majster ČR v snowboardingu David Horváth, ktorý Kellnera a jeho dcéru Annu často fotil.

Medzi obeťami sú okrem Kellnera aj jeho tréner Benjamin Larochaix pôvodom z Francúzska žijúci v ČR a tiež traja Američania – sprievodcovia a inštruktori – a pilot vrtuľníka. Nešťastie stalo počas letu na ľadovec Knik východne od Anchorage, ktorý sa chystala skupina zlyžovať.

Príčina nehody je predmetom vyšetrovania. Okolnosti nešťastia preverí americký Národný úrad pre bezpečnosť dopravy. Úprimnú sústrasť celej rodine Petra Kellnera vyjadrili viacerí českí politici vrátane premiéra Andreja Babiša a prezidenta Miloša Zemana.

„Neuveriteľná tragédia. Je mi to veľmi ľúto,“ napísal na sociálnej sieti Babiš. Hovorca prezidenta ČR Jiří Ovčáček podľa portálu Novinky.cz uviedol, že Zeman si Kellnera veľmi vážil pre jeho úspechy v podnikaní a je mu ľúto, že tragicky zahynul.

Petr Kellner bol zakladateľom a majoritným akcionárom skupiny PPF, majetok ktorého predstavoval podľa Forbesu 13,7 miliardy eur. PPF vlani prevzala mediálnu spoločnosť Central European Media Enterprises, prevádzkujúcu 30 televíznych staníc v strednej a východnej Európe, medzi nimi aj slovenskú televíziu Markíza.

“Peter Kellner bol jedným z najvýraznejších symbolov mafiánskeho kapitalizmu, ktorý tento systém legitimizoval ako najväčšie dobro. S jeho menom by spájal rozkradnutie finančného priemyslu v privatizácii, státisíce ľudí v dlhovej pasci pre úžerníctvo, ovplyvňovanie zahraničnej politiky štátu v prospech vlastného biznisu a podobne,” napísal o Kellnerovi na sciálnej sieti politológ Eduard Chmelár.

Podľa Chmelára Kellner zbohatol na vytunelovaní investičného fondu a podvode voči drobným investorom. “Vsádzal na osvedčené oligarchické postupy ako je klientelizmus, zaštítenie sa politickou mocou, korupcia, mafiánske spôsoby vydierania. Tieto praktiky si liečil neúprimnou pózou charity. Typickým príkladom takejto činnosti bol Home Credit,“ tvrdí Chmelár.

Politológ dodal, že miliardár zarábal na tom, že aj to najmenšie porušenie zmluvy bolo astronomicky pokutované, čo výrazne ovplyvnilo životy mnohých ľudí a ich rodín. „Nie náhodou si Kellner so svojím HC vyslúžil v Číne prezývku ‚kráľ úžerníkov‘, kde sú na takéto praktiky obzvlášť citliví. Táto forma ‚podnikania‘ je jedna z najodpornejších, aké poznám,“ pokračuje politológ.

Predčasom sa Kellner posťažoval, ako mu prekáža, že v západnej civilizácii víťazí „ideológia nárokovosti a rovnostárstva“. A presne toto bol podľa Chmelára hodnotový svet nielen najbohatšieho Čecha, ale aj celého súčasného kapitalizmu.

„Oni majú dokonca pocit, že majú na svoje nalúpené miliardy nárok, že im máte byť vďační za to, že naše republiky ošklbali na kosť a že im máte tlieskať, keď vám hádžu omrvinky a ostentatívne ukazujú na veľkých tabuliach, ako málo stačí, aby si vás kúpili.

Presne tak, ako keď sa Jozef Majský v slabej chvíľke úprimne priznal, že sa chce raz svojim deťom pozrieť do očí, keď sa ho spýtajú, čo si robil, keď sa rozkrádala republika”. Podľa Chmelára o týchto veciach treba otvorene hovoriť, pretože po jeho „podnikateľskom úspechu“ zostali státisíce obetí.