Úvod ZO ZAHRANIČIA Chmelár: Odpojením sa od ruského plynu a ropy spáchame ekonomickú samovraždu

Chmelár: Odpojením sa od ruského plynu a ropy spáchame ekonomickú samovraždu

Foto: archív

Politológ Eduard Chmelár na sociálnej sieti zverejnil rozsiahly komentár k atuálnemu pôsobeniu slovenských vládnych politikov. “Keď počúvam ich šialené nápady, kladiem si otázku, komu slúžia,” píše na úvod.

Ako pokračuje, rovnako si kladie otázku, o čo im ide, keď navrhujú okamžité odpojenie od ruského plynu a ropy. “Keď vidím, s akým zanietením hovoria, že Rusov musia sankcie ‘veľmi, veľmi bolieť’, pripadám si ako v nejakom sadomasochistickom salóne.

Ten, kto pozná ruskú mentalitu a dejiny, musí vedieť, že Rusov nedonútite nátlakom k nijakým zmenám. Áno, ich ekonomika sa prepadne, ale zároveň zmenia jej štruktúru, upevnia autoritatívny režim a vydržia to.

Podobne ako sankcie proti Iraku v deväťdesiatych rokoch spôsobili hladomor a smrť státisícov detí, ale Saddámovi Husajnovi neublížili. Šialený nápad odstrihnúť sa od ruských energozdrojov môže pomôcť iba bohatým ropným spoločnostiam zvyšovať svoje astronomické výnosy.

Určite nepomôže Ukrajincom a už vôbec nie slovenským občanom. Naši politici v poslednom čase zabúdajú, že majú slúžiť v prvom rade im. Veď aktuálny ročný cenový nárast zemného plynu je dych vyrážajúcich 904 percent!

Eduard Chmelár. (Foto: archív)

A čo si myslíte, kto na tom bohatne? Americký senátor Bernie Sanders zverejnil výnosy ropných spoločností od minulého roka: Chevron – nárast o 84 percent, Exxon – nárast o 57 percent, Shell – nárast o 49 percent,” píše Chmelár.

Spomenuté koncerny podľa neho zneužívajú vojnu na Ukrajine na to, aby dosahovali obrovské zisky zvyšovaním cien plynu. Tvrdí, že pre slovenskú ekonomiku by boli straty z takéhoto “šialeného rozhodnutia” závratné.

“Nielen preto, lebo alternatívy sú mnohonásobne drahšie, nielen preto, lebo by sme prišli o zisky z tranzitu, ale aj preto, lebo plynárenské spoločnosti v EÚ majú s Ruskom dlhodobé zmluvy, ktoré vypršia po roku 2030 a obsahujú klauzulu, ktorá ich núti platiť aj za zazmluvnený, ale neodobraný plyn,” upozorňuje politológ.

“Položte si otázku, prečo sa odrazu vynoril na scéne Ivan Mikloš, ktorý už raz okradol tento štát, keď ako vicepremiér pre ekonomiku rozpredal plynárne a elektrárne pod ideologickou zámienkou, že ‘štát je zlý vlastník’ a pod falošnou zásterkou ‘privatizácie’ do rúk štátnych podnikov iných krajín.

Pripomínam, že hlboko pod cenu (čo je podľa mňa zločin, za ktorý mal byť súdený). Ten Ivan Mikloš, ktorý naordinoval Porošenkovej vláde také ekonomické reformy, ktoré štát prakticky zruinovali a svoj neúspech zvalil na korupciu.

Jeden z amerických tankerov na transport bridlicového plynu. (Foto: archív)

Je tento národ naozaj taký sprostý, že jeho historická pamäť prakticky neexistuje a tomuto politikovi zdiskreditovanom nekalou privatizáciou a podporou vojny v Iraku opäť zožerie, že ponúka extrémistické nápady, ktoré nikdy neboli v prospech verejnosti, ale v prospech najužšej vrstvy najbohatších ľudí?

Dajte si to do súvislosti s vyjadrením šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, že je nevyhnutné, aby sa Európa zbavila závislosti od ruských energií. Prepáčte, ale pre koho je to nevyhnutné? Pre amerických exportérov plynu? Čo je Američanov do toho? Prečo sa Európska únia necháva takto ponižovať?

Niečo podobné sa stalo 7. februára, keď americký prezident Joe Biden na spoločnom mediálnom brífingu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom povedal, že ak Rusi napadnú Ukrajinu, ‘sľubujem vám, že Nord Stream 2 zatvoríme’.

Nikomu nepripadalo zvláštne, že Scholz na to vôbec nezareagoval? Necítil sa trápne, že americký prezident oznamuje, že zlikviduje nemecko-ruský projekt? Potom si treba položiť otázku, či je Európa protektorátom USA, ako sa o tom svojho času vyjadril Henry Kissinger.

Pre tento prípad je však dôležité vedieť, že Nemecko napokon odmietlo okamžité odpojenie od ruského plynu. A že teda naši vládni politici, ktorí to navrhujú, nesledujú ani slovenské, ani európske, ale americké záujmy,” konštatuje Chmelár.

Zuzana Čaputová na klimatickom samite v Glasgowe. (Foto: archív)

Ako dodáva, pre prezidentku Zuzanu Čaputovú je to o to trápnejšie, že práve ona, ktorá tak úzkostlivo dbá na svoj ekologický imidž, odrazu podporuje nákup environmentálne devastačného skvapalneného bridlicového plynu z USA s obrovskou uhlíkovou stopou a mnohonásobne drahšieho, ako je plyn z Ruska.

“Prechod na bridlicový a skvapalnený plyn celkom určite znemožní dosiahnutie cieľov v oblasti ochrany klímy,” upozorňuje politológ a dodáva, že ťažba bridlicového plynu vážne ohrozuje kvalitu pôdy a podzemných vôd.

Chmelár dopĺňa, že preprava skvapalneného plynu sa vyznačuje enormnou spotrebou pohonných hmôt pre tankery a kamióny výrazne zaťažuje životné prostredie (jeden tanker spotrebuje až 57 ton paliva za deň).

“Už pri ohlásenom 100-miliardovom zvýšení vojenského rozpočtu Nemecka muselo byť jasné, že financovanie klimatických cieľov je ohrozené. Dobrovoľná ekonomická samovražda v podobe odpojenia od ruského plynu ich spoľahlivo zabije,” uvádza.

Na záver komentára si politológ nedáva servítku pred ústa: “Ak Zuzana Čaputová podporuje toto svinstvo, môže si v prezidentskej záhrade chovať včeličky, triediť odpad a šetriť papier koľko chce – škody, ktoré napácha takýmto rozhodnutím, vyraďujú jej konanie z environmentálneho správania na niekoľko životov“.