Úvod Politika Chmelár oznámil založenie politického hnutia Socialisti 

Chmelár oznámil založenie politického hnutia Socialisti 

Eduard Chmelár. (Foto: archív)

Politológ Eduard Chmelár chce založiť nové politické hnutie nazvané Socialisti. Informoval o tom na sociálnej sieti s tým, že chce ponúknuť voličom alternatívu. „Rozhodol som sa vstúpiť do politického zápasu a prispieť všetkými silami k vytvoreniu zásadnej alternatívy k súčasnému vývoju na Slovensku,“ napísal Chmelár. Na registráciu hnutia potrebuje vyzbierať aspoň 10-tisíc podpisov od občanov. Zbieranie podpisov už oznámil ministerstvu vnútra.

Budúcoročné parlamentné voľby budú podľa neho najdôležitejšie od roku 1989. „Budú sa nanovo rozdávať karty a určovať smerovanie štátu na dlhé roky, ak nie desaťročia,“ poznamenal s tým, že chce ponúknuť radikálno-demokratickú alternatívu proti dnešnej podobe kapitalizmu.

“Je znepokojujúce, že ľudia, ktorí odmietajú súčasnú skorumpovanú a zdiskreditovanú vládu, no desia sa predstavy, že kormidlo tohto štátu prevezme Kiska s Trubanom, Beblavým, Sulíkom, Hlinom a Matovičom, pričom kurz sa obráti prudko doprava, nemajú reálnu ľavicovú alternatívu,” uviedol Chmelár.

Ako dodal, chce takúto alternatívu ponúknuť. “Nemám na mysli nijaké kozmetické úpravy, nijaký zanedbateľný variant súčasného systému. Mám na mysli radikálno-demokratickú alternatívu proti dnešnej podobe kapitalizmu. Nijaký marketingový výtvor, ale hodnotovo založenú politickú silu, ktorá v našom spektre chýba a ktorá je založená na spoločenskom dopyte.

Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že naším problémom nie je Fico, ale systém, ktorý umožňuje koncentráciu moci. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že korupcia nie je len morálny problém, ale systémový prvok súčasného usporiadania spoločnosti.

Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že kapitalizmus nie je schopný vyriešiť problémy spojené s klimatickou zmenou. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že tento systém podporuje neúmerné zbrojenie, a to nás tlačí k novým vojnám. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že spravodlivý systém nerozdeľuje spoločné bohatstvo zo zvyškov, ale z podstaty,” vysvetlil.

Chmelár sa mieni zameriavať najmä na obhajobu nízkopríjmových skupín. „Na mladé rodiny s deťmi, na robotníkov, ľudí so zdravotným postihnutím a dôchodcov, na všetkých, ktorých hlas dostatočne nepočuť a ktorí zvádzajú svoj každodenný boj o dôstojnosť, rovnosť a neraz aj prežitie. Práve tých zasiahnu dôsledky klimatickej zmeny najviac a my chceme, aby boli náklady rozložené spravodlivo,“ vysvetlil.

Foto: archív

“Nechceme balamutiť ľudí mätúcimi a nič nehovoriacimi názvami typu Smer, Cieľ, Radosť, Za ľudí a čo ja viem, čo ešte. Politike treba vrátiť čitateľnosť. Sme socialisti a hrdo sa hlásime k historickému zápasu za slobodu, rovnosť a bratstvo, za sociálnu spravodlivosť a environmentálnu udržateľnosť, za mier a demokraciu pre všetkých, k zápasu, ktorý výrazne zlepšil životné podmienky miliónom čestných a pracovitých ľudí na celom svete. A chceme v tomto hodnotovom zápase pokračovať,” poznamenal Chmelár na margo názvu strany.

Eduard Chmelár sa už v roku 2015 pokúšal založiť hnutie Solidarita, ekológia, nenásilie (SEN). Malo spájať myšlienky demokratickej ľavice, zelenej politiky a mierového hnutia. Jeho ambíciou bolo okrem iného obmedzenie moci oligarchie. Ministerstvo vnútra však hnutie registrovať odmietlo, a to pre technické nedostatky pri overovaní hárkov. Odmietnutie registrácie označil Chmelár za politicky motivované.