Úvod ZO ZAHRANIČIA Chorvátsko si predvolalo maďarského veľvyslanca pre Orbánove narážky na výsledky Trianonu

Chorvátsko si predvolalo maďarského veľvyslanca pre Orbánove narážky na výsledky Trianonu

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo maďarského veľvyslanca v Záhrebe, aby vysvetlil vyhlásenie premiéra Viktora Orbána o tom, že „Maďarsko by malo more, keby mu ho nevzali“.

Orbán v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió odmietol ropné embargo proti Rusku navrhované Európskou úniou a povedal, že prímorské krajiny môžu doviezť ropu odkiaľkoľvek zo sveta, ale vnútrozemské krajiny sú odkázané na ropovody. Dodal, že aj Maďarsko by malo more, keby mu ho nevzali.

Trianonská mierová zmluva z roku 1920, ktorá ako jedna z parížskych mierových zmlúv pomohla nastoliť po 1. svetovej vojne mier v Európe, určila po zániku Rakúsko-Uhorska aj nové hranice Maďarska, ktoré tak prišlo o prístup k Jadranskému moru.

Chorvátska spravodajská agentúra Hina v tejto súvislosti citovala rezort chorvátskej diplomacie, podľa ktorého Chorvátsko odsudzuje Orbánove vyhlásenie, ktoré nezmyselne poškodzuje dobré vzájomné priateľské vzťahy oboch krajín.

„Odsudzujeme všetky územné požiadavky k susedným krajinám,“ uviedlo chorvátske ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že chorvátsky veľvyslanec tiež požiadal Budapešť o vysvetlenie.

Európsky diplomat v medializovanom vyhlásení povedal, že ak si má Maďarsko zabezpečiť dodávky ropy, potrebuje nový ropovod spájajúci ho s Chorvátskom, ktoré má prístup k moru. Preto Budapešť žiada záruky, že sa Záhreb bude podieľať na budovaní ropovodu, ako aj záruky európskeho financovania.