Úvod ZO ZAHRANIČIA Chorvátskym prezidentom sa stal Zoran Milanovič

Chorvátskym prezidentom sa stal Zoran Milanovič

Zoran Milanovič. (Foto: archív)

Nedeľňajšie druhé kolo prezidentských volieb v Chorvátsku vyhral Zoran Milanovič. Niekdajší premiér, ktorý kandidoval za opozičnú Sociálnodemokratickú stranu Chorvátska, získal 53 percent hlasov, zatiaľ čo jeho konkurentka, úradujúca prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová mala 47-percentnú podporu voličov.

Milanovičovo víťazstvo podľa neho prinieslo „nádej a vieru“. Päťdesiattriročný politik sa po vyhlásení výsledkov vyjadril, že je čas, aby spolu Chorváti oslavovali. „Nebudem robiť rozdiely medzi chorvátskymi občanmi, najmä ak ide o veci, na ktoré sú citliví,“ povedal. Milanovič, ktorý sa vo svojej kampani zaviazal, že bude bojovať proti korupcii, sa ujme prezidentského kresla 19. februára.

Grabarová Kitarovičová, ktorá sa v januári 2015 stala prvou prezidentkou Chorvátska, zaželala svojmu oponentovi úspech a povedala, že to je v záujme jej, Milanoviča i „všetkých detí v našej krajine“.

Výsledky volieb sú úderom pre vládnucu Chorvátsku demokratickú úniu, ktorá podporovala Grabarovú Kitarovičovú, a podľa niektorých politológov naznačujú, že sa voliči odkláňajú od pravicového nacionalizmu. Parlamentné voľby sa budú konať v tomto roku.