Úvod Z DOMOVA Chránime našu krajinu tým, že podporujeme Ukrajinu, vyhlásil Korčok

Chránime našu krajinu tým, že podporujeme Ukrajinu, vyhlásil Korčok

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na mediálnom brífingu so svojou nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou v Bratislave zdôraznil dôležitosť podpory Ukrajine v aktuálnej vojne. Ministerka tiež potvrdila nemeckú podporu Slovenska v oblasti obrany.

Slovensko a Nemecko sa zhodujú, že ruská vojna na Ukrajine pošliapava medzinárodné právo a do výraznej miery zničila európsku bezpečnostnú architektúru, vyhlásil Korčok. Tomuto sa treba podľa neho postaviť na odpor, predovšetkým jednoznačnou podporou Ukrajiny.

Dodal, že Slovensko aj Nemecko robia pre to maximum v humanitárnej, ekonomickej, politickej i vojenskej oblasti. Pripomenul, že členské krajiny EÚ sa nedávno zhodli na udelení štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine. Nemecko a SR spolupracujú aj na poskytnutí obrannej výzbroje Ukrajine.

Korčok zdôraznil, že okrem pomoci Ukrajiny je potrebné chrániť aj občanov SR vrátane ekonomického hľadiska, a to je podľa neho najúčinnejšie cez jasné postoje. „Chránime našu krajinu tým, že podporujeme Ukrajinu,“ vyhlásil.

V tejto súvislosti pripomenul rokovanie Rady EÚ pre energetiku, ktorá prijala rozhodnutie o šetrení zemného plynu v prípade, že “Rusko bude pokračovať v používaní dodávok plynu ako zbrane”. Toto rozhodnutie v Bruseli podporilo aj Slovensko.

Korčok ubezpečil, že tento krok Slovensko nepoškodí. Odsúdil podľa neho demagogické tvrdenia, že za súčasný rast cien môžu sankcie proti Rusku. Upozornil, že za ne v skutočnosti môže ruská vojna na Ukrajine.

Baerbocková ocenila Slovensko za podporu Ukrajiny a prijatie státisícov ukrajinských utečencov. Potvrdila tiež záväzok Nemecka k článku 5 Severoatlantickej zmluvy. „Preto podporujeme a posilňujeme východné krídlo NATO,“ povedala.