Úvod Politika CIA: Kim Čong-un nie je šialenec

CIA: Kim Čong-un nie je šialenec

Kim Čong-un so svojou vojenskou suitou. (Foto: archív)

Pri popravách vlastných ľudí, bombastických hrozbách o nukleárnom vyhladení a vzdorovitých jadrových testoch môže byť podľa CNN ľahké súhlasiť s nedávnym hodnotením prezidenta USA Donalda Trumpa, že severokórejský líder Kim Čong-un je šialenec na samovražednej misii.

Vrcholný predstaviteľ CIA však na konferencii vo Washingtone vyhlásil, že Kimovo počínanie nie je konaním šialeného provokatéra, ale racionálneho hráča motivovaného jasnými, dlhodobými cieľmi, ktoré sa krútia okolo zabezpečenia, aby prežil jeho režim.

„Cieľ jeho konania je jasný. Nie je pravdepodobné, že sa jedného rána zobudí a rozhodne vypáliť jadrovú bombu na Los Angeles. On chce vládnuť dlhý čas a pokojne zomrieť vo svojej posteli,“ uviedol vysokopostavený predstaviteľ CIA pre Kóreu Yong Sul Lee.

Kim Čong-un je podľa neho posledný, kto si želá vojnu na Kórejskom polostrove. Jeho dlhodobým cieľom je dospieť k akejsi dohode veľmocí, ktorá by odstránila prítomnosť USA z Kórejského polostrova.

Konfrontačný vzťah s USA však zároveň pomáha Kim Čong-unovi pevne držať vo svojich rukách moc. „Severná Kórea je politický organizmus, ktorému prospieva konfrontácia,“ je presvedčený Lee. A hoci nie je pravdepodobné, že by Kim Čong-un zámerne začal vojnu, varuje, že pre súčasnú zvýšenú úroveň konfrontácie rastie na oboch stranách riziko zlého odhadu.