Úvod Politika CIA odtajnila 13 miliónov strán dokumentov

CIA odtajnila 13 miliónov strán dokumentov

Reprodukcia: archív

Približne 13 miliónov strán predtým utajovaných dokumentov zverejnila americká Ústredná spravodajská služba (CIA) na internete. Dokumenty boli sprístupnené online po prvý raz, a to po dlhej kampani stúpencov slobodného prístupu k informáciám.

Medzi spismi sa nachádzajú záznamy spravodajských zložiek, bádateľské štúdie či dokumenty o paranormálnych javoch alebo experimentoch. Kompletný archív pozostáva z takmer 800-tisíc spisov obsahujúcich dovedna 13 miliónov strán.

Možno medzi nimi nájsť záznamy Henryho Kissingera, ktorý za bývalých prezidentov Richarda Nixona a Geralda Forda slúžil ako minister zahraničných vecí. Dostupné sú aj státisíce strán analýz tajných služieb a vedeckých materiálov.

K menej zvyčajným patria dokumenty pochádzajúce z tzv. programu Stargate, zaoberajúceho sa paranormálnymi javmi a mimozmyslovým vnímaním. K osobitným spisom patrí aj zbierka správ o lietajúcich tanieroch či recept na neviditeľný atrament.

Kým väčšina z týchto informácií bola technicky verejne dostupná od polovice 90. rokov, bol k nim veľmi ťažký prístup. K dokumentom sa dalo dostať iba prostredníctvom štyroch počítačov situovaných v zadnej časti knižnice štátneho archívu v Marylande, a to každý deň od 09.00 do 16.30 h.