Úvod Politika CIA vie, kto dal zavraždiť Chášukdžího

CIA vie, kto dal zavraždiť Chášukdžího

Foto: archív

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) dospela k záveru, že saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorý žil v Spojených štátoch, nariadil zavraždiť v Istanbule saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán.

Noviny The Washington Post uviedli, že Chášukdžího  dal podľa CIA zabiť Salmán. Denník Washington Post, do ktorého Chášukdží prispieval, to uviedol s odvolaním sa na osoby oboznámené s danou záležitosťou.

Chášukdží, ktorý bol kritikom Muhammada bin Salmána, žil v dobrovoľnom exile v Spojených štátoch. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné k sobášu s tureckou snúbenicou. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra až neskôr potvrdila, že bol zavraždený.

Podľa vyhlásenia saudskoarabského generálneho prokurátora Saúda Mudžiba bol Chášukdží na pôde saudskoarabského konzulátu v Istanbule nadrogovaný a následne zavraždený a rozštvrtený. Jeho telesné pozostatky sa doteraz nenašli.

Saudskoarabský prokurátor zároveň tvrdí, že korunný princ Muhammad bin Salmán nemá s vraždou nič spoločné. Podľa Mudžiba bolo v súvislosti so zločinom zadržaných dovedna 21 osôb, z ktorých 11 bolo doposiaľ obvinených, zatiaľ čo pri ďalších prebieha vyšetrovanie. Prokurátor ešte doplnil, že žiada o tresty smrti pre dovedna piatich Saudskoarabov.