Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská: Bieloruská opozícia utrpela dočasnú porážku

Cichanovská: Bieloruská opozícia utrpela dočasnú porážku

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Od prezidentských volieb v Bielorusku uplynulo už šesť mesiacov a neúspešná kandidátka na tento post a vodkyňa tamojšej opozície Sviatlana Cichanovská dnes pripúšťa, že Západom podporované opozičné hnutie v tejto krajine utrpelo dočasnú porážku.

„Musím to priznať, prišli sme o ulicu,“ povedala Cichanovská v rozhovore pre švajčiarsky denník Le Temps. „Nemáme prostriedky na to, aby sme čelili násiliu režimu voči demonštrantom,“ dodala. Bieloruská vláda má podľa Cichanovskej slov v rukách moc i zbrane. „Áno, vyzerá to momentálne tak, že sme prehrali,“ uviedla.

Opozícia sa aktuálne snaží vytvoriť si základy na nový boj s Lukašenkovou vládou, ku ktorému by mohlo prísť už na jar, vyhlásila Cichanovská pre Le Temps. „Našou stratégiou je vyvíjať neustály tlak na režim, až dokým ľudia nebudú opäť pripravení vyjsť do ulíc, čo by mohlo byť na jar,“ pokračovala.

Rozhovor s Le Temps sa uskutočnil v Litve, kde je Cichanovská dodnes v exile. Opozičná líderka denníku povedala, že nad návratom do Bieloruska premýšľa každý deň, pričom pri uvažovaní o budúcnosti sa často ocitá na pokraji zúfalstva. „Potom si však rýchlo uvedomíte, že toto nemôžete robiť, ak ste symbolom, národným lídrom, tak sa nemôžete len tak vzdať,“ dodala.