Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská: Bielorusko potrebuje na jar druhú vlnu protestov

Cichanovská: Bielorusko potrebuje na jar druhú vlnu protestov

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Neúspešná kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlana Cichanovská zverejnila vyhlásenie venované Dňu slobody, ktorý pripadne na 25. marca. Vyzvala v ňom Bielorusov, aby „zobrali budúcnosť krajiny do vlastných rúk“ a na jar opäť vyšli do ulíc.

„Potrebujeme druhú vlnu protestov s jediným cieľom – zvíťaziť,“ citoval Cichanovskú spravodajský portál BelSat. Cichanovská svojim spoluobčanom navrhla, aby si pripomenuli, čo cítili pred rokom. „Boli ste unavení z toho, že štát neustále klame a ponižuje ľudí,“ uviedla.

Dodala, že v uplynulých mesiacoch „sme ako národ dokázali viac ako za posledných 26 rokov“. Apelovala, že si „nesmieme vyčítať zlyhania“. „Musíme prevziať zodpovednosť za víťazstvo,“ zdôraznila.

Cichanovská deklarovala, že verí vo víťazstvo svojich prívržencov. Dodala, že toto víťazstvo z Bielorusov „urobí úplne iný – slobodný a zrelý národ“. Dodala, že v Bielorusov verí jej väznený manžel, bloger Siarhej Cichanovskij, ako aj ďalší väznení a stíhaní opoziční politici, či „každý, kto musel opustiť svoju rodnú krajinu“ i „celý svet“.

Okrem toho Cichanovská Bielorusov opäť vyzvala, aby sa zapojili do hlasovania o začatí rokovaní s vedením krajiny, ktorých cieľom je hľadať nenásilné východiska zo súčasnej krízy. Rokovania by sa mali konať za podpory medzinárodného spoločenstva.

Toto hlasovanie sa začalo minulý týždeň na platforme Holos, zúčastnilo sa na ňom už viac ako 700.000 ľudí. Portál BelSat dodal, že záujem o túto internetovú stránku prejavili aj bieloruské úrady, ktoré sa ju pred pár dňami pokúsili zablokovať.