Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská dostane vo Švédsku cenu  za „neúnavný“ boj za demokraciu

Cichanovská dostane vo Švédsku cenu  za „neúnavný“ boj za demokraciu

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Neúspešná kandidátka na post bieloruského prezidenta a exilová kritička súčasného prezidenta Alexandra Lukašenka Sviatlana Cichanovská získala vo Švédsku cenu za ľudské práva na pamiatku zavraždenej švédskej ministerky zahraničných vecí Anny Lindhovej (1957 – 2003) za svoj „neúnavný“ boj za demokraciu.

Cena Anny Lindhovej, ku ktorej patrí finančná prémia vo výške 100.000 švédskych korún, sa udeľuje s cieľom „podporiť predovšetkým ženy a mladých ľudí, ktorí v duchu Anny Lindhovej prejavujú odvahu bojovať proti ľahostajnosti, predsudkom, útlaku a nespravodlivosti“, uvádza Pamätná nadácia Anny Lindhovej.

Neúnavne pokračuje v boji. Sviatlana Cichanovská je symbolom slobodného a demokratického Bieloruska,“ uvádza sa vo vyhlásení spomenutej nadácie. Ocenenie oficiálne odovzdajú Cichanovskej 11. septembra 2023 na slávnostnom ceremoniáli v Štokholme pri príležitosti 20. výročia Lindhovej smrti.

Bývalá učiteľka angličtiny a prekladateľka Sviatlana Cichanovská, ktorá sa v prezidentských voľbách v roku 2020 napriek oficiálnym výsledkom označila za ich víťazku, už tri roky žije v litovskom exile.