Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská: Lukašenko bude musieť skôr či neskôr odísť

Cichanovská: Lukašenko bude musieť skôr či neskôr odísť

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Porazená kanidátka na bieloruskú prezidentku Sviatlana Cichanovská vyhlásila, že občania krajiny znovuzvolenému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi už nedovolia, aby sa k nim správal rovnako ako predtým. Podľa opozičnej predstaviteľky prezident bude musieť skôr či neskôr odísť.

Pre tlačovú agentúru Reuters dodala, že mala množstvo telefonátov od politikov z celého sveta, od ktorých žiadala podporu. Cichanovská doplnila, že v susednej Litve, kam ušla dva dni po prezidentských voľbách, sa aj vďaka osobným strážcom cíti bezpečne.

V Bielorusku sa 9. augusta konali v poradí šieste prezidentské voľby od vyhlásenia nezávislosti tejto krajiny v roku 1991. Podľa oficiálnych výsledkov v nich so ziskom 80,10 percenta hlasov zvíťazil súčasný prezident Lukašenko.  Cichanovská skončila s 10,12 percentami.

Po zverejnení výsledkov volieb vypukli v Minsku a ďalších bieloruských mestách protesty, proti ktorým zasiahli bezpečnostné zložky. Prezident Lukašenko viackrát upozornil, že demonštrácie sú organizované západnými krajinami.