Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská na stretnutí so šéfom diplomacie USA vyzvala na zvýšenie tlaku na...

Cichanovská na stretnutí so šéfom diplomacie USA vyzvala na zvýšenie tlaku na Bielorusko

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská sa stretla s ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom. Na stretnutí vyzvala Spojené štáty, aby “vyvíjali väčší tlak na bieloruský režim”.

Blinken sa pripojil k stretnutiu Cichanovskej s námestníčkou ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoriou Nulandovou, ktorá je známou kritičkou Moskvy, aby tak vyjadril svoju podporu.

„Poďakovala som mu za podporu bieloruských demokratických snáh… Vyzvala som Spojené štáty, aby zintenzívnili pomoc pre našu občiansku spoločnosť, ako aj ekonomický a politický tlak na režim a aby apelovali na Rusko, aby pri riešení krízy zohralo konštruktívnu úlohu,“ napísala Cichanovská na sociálnej sieti po stretnutí.

V Bielorusku vypukli v auguste 2020 masové protivládne protesty, keď prezident Alexandr Lukašenko šiestykrát vyhral prezidentské voľby. Bieloruská opozícia ani Západ vrátane Európskej únie, výsledok volieb neuznávajú.

Cichanovská, ktorá bola učiteľkou angličtiny a neskôr ženou v domácnosti, kandidovala namiesto svojho uväzneného manžela a podľa svojich slov “hladko zvíťazila”. Po voľbách Cichanovská odišla do exilu a v súčasnosti žije v Litve.