Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská oznámila vytvorenie Ľudového tribunálu v Bielorusku

Cichanovská oznámila vytvorenie Ľudového tribunálu v Bielorusku

Sviatlana Cichanovská. (Foto: TASR)

Neúspešná kandidátka na post prezidenta Bieloruska a vodkyňa opozície Sviatlana Cichanovská na sociálnej sieti oznámilavytvorenie tzv. Ľudového tribunálu, ktorý vynesie rozsudok nad každým, kto pri vykonávaní svojich štátnych funkcií nekonal v súlade so zákonom.

„Ak súdny systém štátu nefunguje, zvládneme to aj bez neho. Zodpovednosť bude niesť každý, kto cynicky porušil zákon a pokračuje v porušovaní zákona. Čas spravodlivosti nadišiel,“ vyhlásila.

Cichanovská, ktorá považuje súčasnú bieloruskú vládu za nelegitímnu, zverejnila akčný plán boja proti nej, ktorý zahŕňa šesť krokov. Napríklad navrhla zhromaždiť dôkazy o „zločinoch“ existujúcej moci a „neutralizovať ideológiu a spoluvinníkov režimu“. Naviac sa obrátila so žiadosťou na orgány činné v trestnom konaní, aby poskytli dôkazy o výkone „trestných“ príkazov.

„Každý, kto tak urobí, môže pod mojou zárukou rátať s následnou amnestiou alebo zmiernením trestnej zodpovednosti,“ sľúbila Cichanovská. Opozícia následne plánuje vykonať proces „ľudového obvinenia“.

Neúspešná prezidentská kandidátka tvrdí, že konečný verdikt bude „určený súdom“. Výsledky Cichanovská zhrnie 20. decembra. V ten deň plánuje zorganizovať najpočetnejší pochod opozície a vzniesť tzv. ľudové obvinenia.

Deviateho augusta 2020 sa v Bielorusku uskutočnili voľby prezidenta. Podľa informácií Ústrednej volebnej komisia v nich zvíťazil Alexander Lukašenko, ktorý riadi krajinu už vyše 26 rokov. Lukašenko získal 80,08 percenta hlasov.

Druhé miesto mala obsadiť Svetlana Cichanovská s 10,09 percenta hlasov. Opozícia však výsledky volieb neuznala a v Bielorusku začali masívne protesty, ktoré boli v prvých dňoch tvrdo potláčané.

Pre rozpustenie týchto akcií bezpečnostné sily použili proti demonštrantom slzný plyn, vodné delá, paralyzéry, gumové projektily a ďalšie prostriedky. Protestné akcie pokračujú dodnes, pričom najväčšie z nich sa konajú cez víkendy. Prebiehajú sa aj akcie priaznivcov Lukašenka, ktorého inaugurácia bola 23. septembra.