Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská vyzvala EÚ, aby zvýšila tlak na jej krajinu a bojkotovala bieloruské...

Cichanovská vyzvala EÚ, aby zvýšila tlak na jej krajinu a bojkotovala bieloruské výrobky

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská počas svojho prejavu v zahraničnom výbore Európskeho parlamentu vyzvala EÚ, aby zvýšila politický tlak na prezidenta Alexandra Lukašenka a kritizovala doterajší váhavý prístup Únie voči Minsku.

„Odkaz pre Bielorusko musí byť jasný,“ vyhlásila Cichanovská, ktorá vyzvala na bezodkladné uskutočnenie medzinárodnej konferencie zameranej na vyriešenie politickej krízy vo svojej vlasti.

„Predošlá stratégia EÚ – čakať a pozorovať ako sa situácia vyvinie, už jednoducho nefunguje. Nový prístup – pomaly zvyšovať tlak na Lukašenkov režim – tiež neprispel k zmene jeho správania. Naopak, viedol len k zvyšovaniu útlaku a beztrestnosti režimu,“ zdôraznila.

Najnovším incidentom, keď bieloruské úrady prinútili lietadlo spoločnosti Ryanair pristáť v Minsku a následne zadržali novinára a kritika režimu Ramana Prataseviča, Lukašenko podľa Cichanovskej prekročil hranicu a stal sa „hrozbou pre mier a bezpečnosť vo svete“. Reakcia zahraničia na tento čin je preto oprávnená.

„Bielorusi však žijú v týchto podmienkach už viac ako deväť mesiacov,“ pripomenula Cichanovská. Politička žijúca aktuálne v exile v Litve žiada, aby sa medzinárodné spoločenstvo vo svojej reakcii zohľadnilo celkovú situáciu v Bielorusku a nezaoberalo sa iba prípadom odklonenia letu.

„Mojou prosbou je – upustite od všetkých zahraničných investícií v Bielorusku,“ povedala Cichanovská. Bojkotovať treba produkty z Bieloruska, najmä výrobky z dreva. EÚ by tiež mala podporovať bieloruskú občiansku spoločnosť a médiá.

Cichanovská vyzvala Spojené štáty a ďalšie krajiny zoskupenia G7, aby formou sankcií vyvinuli silnejší tlak na bieloruskú vládu. Požiadala aj o účasť predstaviteľov bieloruskej opozície na júnovom samite G7.