Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovská žiada medzinárodné organizácie: Pomôžte mi pri bezpečnom návrate do Bieloruska!

Cichanovská žiada medzinárodné organizácie: Pomôžte mi pri bezpečnom návrate do Bieloruska!

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Neúspešná kandidátka na prezidenta Bieloruska Sviatlana Cichanovská vyzvala medzinárodné organizácie, aby poskytli záruky pre jej bezpečný návrat do vlasti. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy sa to uvádza v správe zverejnenej na Cichanovskej kanáli na sociálnej sieti Telegram.

Bieloruské úrady vyhlásili 16. októbra po Cichanovskej medzinárodné pátranie pre výzvy, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť štátu. V decembri bieloruská generálna prokuratúra začala trestné konanie proti viacerým členom Koordinačnej rady bieloruskej opozície.

Okrem Cichanovskej sa toto konanie týka aj Maryje Kalesnikavovej, Maxima Znaka, Pavla Latušku, Voľhy Kavaľkovovej a ďalších. Stíhaní sú pre podozrenie z vytvorenia extrémistickej formácie a jej vedenia.

Správa o požiadavke Cichanovskej na sformulovanie záruk pre jej bezpečný návrat sa objavila v čase, keď sa do Ruska po niekoľkomesačnom liečení v Nemecku vrátil opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Politológovia si myslia, že návrat Cichanovskej do Bieloruska by momentálne nemal nijaký význam pre posilnenie hnutia odporu proti vláde Alexandra Lukašenka. Bol by podľa nich vhodný vtedy, keď súčasné bieloruské vedenie bude pripravené viesť s opozíciou efektívny dialóg.

Komentátor Franak Viačorka, ktorý je Cichanovskej poradcom pre zahraničnú politiku, podľa spravodajského portálu TUT.by uviedol, že diskusia o tom, ako sa vrátiť z exilu do Bieloruska, sa v jej tíme začala prakticky ihneď, ako vlani v auguste, tesne po prezidentských voľbách, prišla do Vilniusu. Ak by sa vrátila teraz, hrozilo by jej podľa neho väzenie.