Úvod ZO ZAHRANIČIA Cichanovskú teší, že IIHF zrušila v jej vlasti MS v hokeji: Spravodlivosť...

Cichanovskú teší, že IIHF zrušila v jej vlasti MS v hokeji: Spravodlivosť zvíťazila!

Sviatlana Cichanovská. (Foto: archív)

Porazená kandidátka na funkciu bieloruskej hlavy štátu Sviatlana Cichanovská privítala rozhodnutie Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) odobrať jej vlasti spoluorganizáciu majstrovstiev sveta (MS) v ľadovom hokeji. Bielorusko malo usporiadať šampionát vedno s lotyšskou Rigou. MS, ktoré sa majú konať 21. mája až 6. júna, sa namiesto Bieloruska uskutočnia v inom štáte, ten však zatiaľ nie je známy.

IIHF odobrala Bielorusku majstrovstvá oficiálne z dôvodu obáv o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú napätú situáciu v krajine. Pritom ešte 11. januára navšívil Minsk šéf hokejovej federácie René Fasel, ktorý sa stretol s prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Na stretnutí, ktoré sa konalo v srdečnej atmosfére, Fasel ubezpečil, že IIHF nechce miešať hokej s politikou a šport by mal národy zjednocovať, nie rozdeľovať. V tom čase totiž už Lotyšsko žiadalo, aby bol Minsk zbavený štatútu hostiteľa z dôvodu údajných Lukašenkových nedemokratických krokov.

Lukašenko na stretnutí Fasela presviedčal o schopnosti svojej krajiny spolupodieľať sa na organizácii svetového hokejového šampionátu. Okrem iného povedal, že napriek protestom je Bielorusko bezpečná krajina. Situáciu porovnal s dianím v USA, kde podporovatelia dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa násilne vnikli do Kapitolu a výsledkom boli obete na životoch.

„V našej krajine protestujúci, ani inak nespokojné osoby násilne neútočia na vládne budovy. V Bielorusku je z perspektívy vývoja demokratických procesov celkom normálna situácia,“ vyhlásil Lukašenko.

„Viem, že bez vás by sme majstrovstvá v Bielorusku nikdy nemali. Teraz to bude závisieť od vás. Ak IIHF odolá medinárodným politickým tlakom a Lotyšsko odmietne spoluorganizovať MS s nami, pripravíme ich sami a budú najlepšie v histórii.

Ak to IIHF neustojí, šampionát u nás nebude. Urobte to tak, aby to prospelo hokeju,“ povedal počas spoločného stretnutia v polovici januára bieloruský prezident Faselovi. Cichanovská návštevu čelného predstaviteľa IIHF u Lukašenka kritizovala.

“Rozhodnutie Reného Fasela navštíviť Minsk podkopáva povesť orgánu, ktorý zastupuje,” vyhlásila vtedy Cichanovská. Napriek odhodlaniu Fasela riešiť veci apoliticky napokon IIHF podľahla nátlaku a odobrala Bielorusku právo organizovať majstrovstvá sveta.

Alexandr Lukašenko počas januárového stretnutia s René Faselom v Minsku. (Foto: archív)

„Spravodlivosť zvíťazila. Celé medzinárodné spoločenstvo to musí pochopiť. Niektorí, samozrejme, tvrdia, že šport a politika sú dve odlišné veci, ale keď je ľad krvavý, už to nie je o športe,“ povedala Cichanovská pre nemeckú stanicu Deutsche Welle, narážajúc pritom na zákroky proti demonštrantom v Bielorusku.

Odobratie šampionátu vníma Cichanovská ako víťazstvo: „Je to jasnejší odkaz, než v aký sme dúfali. IIHF uviedla, že rozhodnutie presunúť šampionát z Bieloruska padlo pre bezpečnostné problémy. Očakávali sme, že to bude horšie a že povedia, že je to pre COVID-19.“

IIHF zvažuje tri náhradné riešenia šampionátu. Prvá je, že sa celý uskutoční celý v Lotyšsku, druhá, že ho bude spoluorganizovať Lotyšsko s Dánskom a tretia, že ho pobaltská krajina usporiada so Slovenskom.

Slovenský zväz ľadového hokeja sa zatiaľ k tejto možnosti oficiálne nevyjadril, no štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár potvrdil, že Bratislava je v hre o organizáciu časti majstrovstiev sveta.