Úvod Kultúra Čičmany – jeden z najkrajších kútov našej krajiny

Čičmany – jeden z najkrajších kútov našej krajiny

Foto: archív

Rázovitá obec Čičmany patrí k najkrajším miestam Slovenska. Nielen pre svoju polohu v lone nádhernej prírody, ale najmä vďaka nádhernej architektúre, ktorá dedinu zdobí. Drevené maľované domy sú unikátom, ktorý stojí za objavovanie.

Čičmany ležia v Žilinskom regióne pri ceste medzi Žilinou a Prievidzou. Kultúra tohto regiónu sa rozvíjala sama o sebe, pretože obec je uzatvorená v kotline medzi nedotknutými horami Strážovských vrchov.

Nádherná príroda však má priamo v obci obrovskú konkurenciu – tunajší ľudia si svoje domy ozdobovali bielymi vzormi, ktoré z nich robia priam umelecké diela. Aj preto bola dolná časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu. Je v nej 110 objektov, z toho 36 národných kultúrnych pamiatok.

Foto: archív

Prvé geometrické ornamenty sa v Čičmanoch objavili pred 200 rokmi. Ich autormi boli ženy, ktoré vápnom zdobili nárožia a od 19. storočia celé fasády. Ornamenty sa objavovali aj na tunajších výšivkách, krojoch či obrusoch, na stavbách však nemali len estetickú, ale aj ochrannú funkciu. Drevené trámy chránili pred vlhkosťou a vplyvom slnečných lúčov.

K najznámejším budovám v Čičmanoch patrí dom č. 42 a Radenov dom, ktoré majú podobu zo začiatku minulého storočia. Pri obnove v roku 2011 sa použili tradičné techniky a materiály, na strechu Radenovho domu bol položený ručne štiepaný šindeľ. Pri maľovaní ornamentov sa postupovalo podľa pôvodných vzorov z dobových fotografií. V týchto domoch sú stále expozície, ktoré prezentujú  tradičný život v tejto kotline.

Foto: archív

V dedinke však nájdete aj tehlové domy, ktoré boli postavené klasickým spôsobom v novšej časti dediny. Nájdete tam viacero menších penziónov aj reštaurácií a dokonca aj barokovo-klasicistický kaštieľ s nádhernou upravenou záhradou a nádvorím. Ten ponúka tradičné slovenské jedlá, ale aj možnosť ubytovania v príjemne zariadených izbách.

Na výlet do Čičmian môžete ísť nielen v lete pri slnečných lúčoch, ale aj počas zimy, keď býva pokrývka snehu naozaj bohatá. Môžete sa vyblázniť na lyžiarskych svahoch, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov, alebo sa vyviezť lanovkou len za krásnym výhľadom. Ak ste zatiaľ neboli na výlete v Čičmanoch, rozhodne to napravte, z tohto miesta sála jedinečný pokoj, ktorý vám dodá energiu ešte na mnoho dní.