V posledných mesiacoch sa situácia v Čiernej Hore čoraz viac vyostruje. Za častými masovými protestmi obyvateľstva a ich nesúhlasom s politikou vedenia štátu je pripravovaný vstup krajiny do NATO.

Vražedná sila
Politické špičky Čiernej Hory vedú krajinu cestou európskej a transatlantickej integrácie. Hoci sa o vstupe do NATO hovorí už dlhší čas, tento cieľ vlády nevyjadruje želanie väčšiny miestneho obyvateľstva.

NAPRIEK OBROVSKEJ PROPAGANDE VÄČŠINA ČIERNOHORCOV NETÚŽI PO VSTUPE DO TOHTO ÚTOČNÉHO VOJENSKÉHO PAKTU.

Bombardovanie vojskami NATO v roku 1999 prinieslo bývalej Juhoslávii množstvo civilných obetí a obrovské materiálne škody. Možno spomenúť napríklad bombardovanie čiernohorskej dediny Murino, kde aliancia zničila most a vzala životy nevinným deťom. Ľudia majú podobné tragédie stále v živej pamäti.

Masovokomunikačné prostriedky pritom dennodenne prinášajú množstvo pozitívnych informácií o NATO. Prinášajú napríklad zábery zo seminárov, besied aj okrúhlych stolov s účasťou významných osobností, ktoré hovoria o prínose vstupu do aliancie pre všeobecné blaho a bezpečnosť.

Foto: archív
Foto: archív

Ľudia však tomu neveria. V NATO vidia vražednú silu, ktorá ich nie tak dávno fyzicky likvidovala, bombardovala ich mestá a priniesla im veľa bolesti a utrpenia.

Proti svojim koreňom
Historicky, ideologicky ani kultúrne krajina nie je spojená so Západom a NATO. Napriek historickým koreňom Čiernej Hory robí jej vláda kroky, s ktorými bežní obyvatelia nesúhlasia – uznala Kosovo, pripojila sa k sankciám proti Rusku a schvaľuje dúhové pochody, keďže bez toho vraj nie je možná eurointegrácia.

VÄČŠINA MIESTNEHO OBYVATEĽSTVA SYMPATIZUJE S RUSKOM, A NATO AJ ZÁPAD VNÍMA AKO NEPRIATEĽA SLOVANSKÉHO ZJEDNOTENIA.

Úsilie vlády nasilu vtiahnuť krajinu do západného spoločenstva trochu pripomína situáciu na Ukrajine. Obyvateľstvo oboch krajín je rozdelené na dva tábory a ak by sa situácia v Čiernej Hore ešte viac vyostrila, mohlo by to takisto priviesť ku krviprelievaniu.

Snaha násilím zmeniť národu jeho presvedčenie a nasmerovať ho na inú cestu logicky vyvoláva odpor. Obyvateľstvo svoj nesúhlas márne vyjadruje protestmi, ktoré v krajine prebiehajú zhruba pol roka. Ich súčasťou sú aj požiadavky na vyhlásenie referenda o vstupe do aliancie. A práve rozhodnutie väčšiny sa javí ako jediná správna cesta v takej bytostne dôležitej otázke.

3-c85310a23a576358856868a3f0995bd6a6061799
Foto: TASR
Podpaľači vojny verbujú Čiernu Horu do NATO: