Úvod Spoločnosť Čierna Hora zvažuje plot na hranici s Albánskom

Čierna Hora zvažuje plot na hranici s Albánskom

Foto: archív

Čierna Hora zvažuje postavenie plota z ostnatého drôtu pozdĺž svojich hraníc s Albánskom. K tomuto rozhodnutiu ju vedie rastúci počet migrantov prechádzajúcich cez územie krajiny na novej trase do EÚ. Cez pašerákmi vytvorenú novú balkánsku trasu vedúcu z Grécka cez Albánsko, Čiernu Horu a Bosnu do Chorvátska, ktoré už je členským štátom EÚ, sa snažia dostať do Európy migranti z Blízkeho východu a severnej Afriky.

Bosna v súčasnosti zápasí s tisícami migrantov. Tí v krajine uviazli po uzatvorení trasy cez Turecko, Grécko, Macedónsko a Srbsko, ku ktorému prišlo v roku 2016. Turecko vtedy súhlasilo so zastavením utečeneckej vlny výmenou za pomoc EÚ a ďalšie ústupky.

„V prípade väčšieho prílevu migrantov by sme mohli postaviť plot z ostnatého drôtu na hraniciach s Albánskom,“ povedal šéf úradu pre dohľad nad štátnymi hranicami Vojislav Dragovič. Ako dodal, Albánsko často odmietlo prijať migrantov vrátených z Čiernej Hory na základe ich bilaterálnej dohody.

Mnoho krajín nachádzajúcich sa na trase migrantov zabezpečilo svoje hranice fyzickými bariérami. Maďarsko postavilo plot na svojich hraniciach so Srbskom a Chorvátskom v čase krízy v roku 2015, keď do Európy prišlo vyše milióna migrantov. Budapešť začala prípravné práce na výstavbe bariéry aj pri hraniciach s Rumunskom, ale len na kratšom úseku.