Úvod Z DOMOVA Cigániková: Sankcie môžu nemocnice odradiť od očkovania

Cigániková: Sankcie môžu nemocnice odradiť od očkovania

Jana Bittó Cigániková. (Foto: archív)

Šéfka zdravotníckeho výboru Národnej rady (NR) SR Jana Bittó Cigániková má obavy, či sankcie za porušovanie pravidiel očkovania neodradia slovenské nemocnice od očkovania, preto sa na rokovaní výboru rozhodla predložiť príslušný pozmeňujúci návrh.

Tiež si myslí, že s vládnym balíkom noviel súvisiacom s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 je potrebné počkať do budúceho týždňa. Poukázala na nedostatočný čas naštudovať si legislatívny návrh.

Upozornila na potrebu dodržiavať aspoň základné lehoty. Avizovala, že nebude zvolávať rokovania zdravotníckeho výboru skôr než 24 hodín po tom, ako poslanci dostanú návrh zákona.

„Keď je proces rýchly, aj pri najlepšom úmysle sa môže stať chyba. To je pochopiteľné,“ myslí si Cigániková. Skrátené legislatívne konanie nenamieta. Pýta sa, či by zmeny nepočkali aspoň do nasledujúceho týždňa.

V tom prípade by mali poslanci čas oboznámiť sa s návrhom, prekonzultovať ho s odborníkmi z praxe. Rozumie, že situácia je vážna a nedá sa čakať. Nesúhlasí však s tým, aby sa všetky návrhy z balíka zmien prijímali krátko hodín po tom, ako sa zverejnia.

Za problematické označila body týkajúce sa dodržiavania podmienok očkovania. „Rozumiem zámeru, ktorý nepovažujem za zlý alebo nepochopiteľný,“ povedala. Podotkla však, že podmienky bude zverejňovať rezort zdravotníctva a teraz nikto nevie, čo v nich bude.

„Chcem vidieť ministerstvo zdravotníctva, ako bude pokutovať vlastné nemocnice,“ vyhlásila a dodala, že pokuta 10.000 eur pre nedodržiavanie podmienok, ktoré ešte nie sú známe, bude dôvodom, že nemocnice nebudú chcieť očkovať.

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga reagoval tým, že ústavnoprávny výbor už k tomuto bodu chystá pozmeňujúci návrh. Cigániková reagovala, že zmeny chystá aj ona v zdravotníckom výbore. Doplnila, že keby mali vládny návrh k dispozícii skôr, mohli sa skoordinovať.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba upozornil, že zákon bol „šitý horúcou ihlou“ a rovnako sa mu nepáči nedostatočný čas na oboznámenie sa s ním. Poslanec Tomáš Taraba dodal, že niektorí kolegovia z parlamentu neprišli na rokovanie, lebo sa o schôdzi dozvedeli z médií až tesne pred jej začiatkom.