Úvod Z DOMOVA Cigániková: Víkendové testovanie nás stálo deväť miliónov eur

Cigániková: Víkendové testovanie nás stálo deväť miliónov eur

Foto: archív

Pre Slovensko by bolo najlepšie, keby upustilo od celoplošného antigénového testovania. Testovať by sa malo len v určitých prípadoch. Myslí si to predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

Koaličná poslankyňa uviedla, že na Slovensku sa počas posledného víkendu vykonalo 909 187 antigénových testov, z ktorých bolo 2 644 pozitívnych. Keďže uskutočnenie jedného testu stojí štát desať eur, za víkend sa minulo viac ako deväť miliónov eur.

„Nájdenie jedného jediného pozitívneho človeka nás teda vychádza na 3 438 eur, a to ešte neberieme do úvahy, že pri pozitivite 0,29 percenta testov zásadne vstupujú do hry chybovosť testov a falošná pozitivita,“ zdôraznila.

Za riešenie by považovala to, keby sa pozornosť sústredila na lepšiu starostlivosť o pozitívnych a chorých. Celoplošné testovanie má podľa jej názoru svoj význam iba v ohniskách pri oveľa vyšších číslach, v kombinácii s obmedzením pohybu, alebo vo fabrikách, kde sa pracovne stretáva veľa ľudí.

Rovnako jeho zmysel vidí v prípade ľudí, ktorí majú príznaky či podozrenie ochorenia COVID-19, alebo chcú chrániť svojich blízkych. Dodala, že ušetrené finančné prostriedky by sa tak mohli vynakladať na záchranu ľudských životov.