Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína chce väčšiu sociálnu spravodlivosť. Rozdiely medzi bohatými a chudobnými sa znížia

Čína chce väčšiu sociálnu spravodlivosť. Rozdiely medzi bohatými a chudobnými sa znížia

Foto: archív

Peking plánuje prerozdeliť bohatstvo, „upraviť nadmerné príjmy“ a zasiahnuť proti nezákonným ziskom. Cieľom je znížiť nerovnosti v príjmoch obyvateľstva. To by mohlo zmenšiť majetok najbohatších ľudí v krajine.

Tento krok prichádza v čase, keď Peking zvyšuje tlak na najväčšie súkromné firmy z rôznych odvetví, od priemyslu, cez obchod po vzdelávanie. Jednou z hlavných priorít prezidenta Si Ťin-pchinga je zmiernenie chudoby.

Preto plánuje zaviesť opatrenia zamerané na prerozdelenie príjmov, zvýšenie príjmov ľudí naspodu ekonomickej pyramídy, upravenie nadmerných príjmov a zákaz nezákonných príjmov. Cieľom je „podpora sociálnej spravodlivosti“.

Rozdiely v príjmoch a bohatstve Číňanov sú obrovské. Podľa americkej ekonomickej štúdie z roku 2019 v uplynulej dekáde 10 percent populácie vlastnilo bohatstvo v hodnote približne 40 percent národného príjmu. Počet miliardárov v Číne sa za uplynulých päť rokov takmer zdvojnásobil na vyše tisíc.

V roku 2020 sa hodnota majetku superbohatých zvýšila o 1,5 bilióna USD (1,28 bilióna eur), a to vrátane magnáta Čung Šan-šan (ktorý je známy predovšetkým svojou značkou balenej vody Nongfu) a zakladateľa Alibaby Jacka Ma. Čína v súčasnosti nemá celoštátne priame dane z majetku a nevyberá daň z dedičstva.