Úvod Zaujímavé Čína chce vytvoriť druhý mesiac: má osvetľovať ulice z obežnej dráhy

Čína chce vytvoriť druhý mesiac: má osvetľovať ulice z obežnej dráhy

Foto: archív

Čínske mesto Čcheng-tu plánuje do roku 2020 vypustiť na obežnú dráhu satelit, ktorý bude odrážať slnečné svetlo a osvetľovať v noci mestské ulice. O ambicióznom pláne metropoly vnútrozemskej provincie S’-čchuan a jedného z najľudnatejších čínskych miest informoval okrem iného denník The Telegraph.

Povrch satelitu dokáže odraziť slnečné svetlo a osvetliť plochu s priemerom až 80 kilometrov, tvrdí predseda súkromného výskumného ústavu Wu Čchun-feng. Satelit už niekoľko rokov prechádza testovaním a ak sa projekt podarí, bude vydávať svetlo osemkrát intenzívnejšie ako Mesiac.

Niektorí vedci varujú, že zariadenie môže rušiť divokú zver a narušiť satelitné a iné systémy, ktoré sledujú a skúmajú zemskú atmosféru. Vývojári svoj projekt obhajujú tým, že „umelý Mesiac“ poskytne svetlo podobné tomu za súmraku a zver tak rušiť nebude.

Podobný satelit už v roku 1999 na obežnú dráhu okolo Zeme vyslalo Rusko. Vedci predpokladali, že by sa pomocou vesmírnych zrkadiel mohli osvetľovať sibírske mestá. Podstatou experimentu Znamja bolo roztvoriť na kozmickej nákladnej lodi Progress membránu s priemerom 25 metrov potiahnutú kovovou vrstvou.

Odrazom slnečného svetla v tomto vesmírnom zrkadle mali byť osvetlené niektoré miesta na Zemi. Zrkadlo sa však dvakrát nepodarilo roztvoriť a od Moskva projektu upustila. Progress potom zhorel v atmosfére a zvyšné úlomky spadli do Tichého oceánu.