Úvod Politika Čína chce vytvoriť s EÚ alianciu proti USA

Čína chce vytvoriť s EÚ alianciu proti USA

Foto: archív

Čína navrhuje, aby Brusel a Peking na nadchádzajúcom bilaterálnom samite zaujali spoločné stanovisko proti obchodnej politike prezidenta USA Donalda Trumpa. Európska únia však takúto myšlienku aliancie s Čínou odmieta.

Apel na EÚ padol na niekoľkých rokovaniach v Bruseli, Berlíne a Pekingu, a to aj z úst vicepremiéra Lioua Chea a ministra zahraničia Wanga I. Navrhovali vytvoriť spoločnú alianciu a ako gesto dobrej vôle ponúkli viac otvoriť čínsky trh európskemu tovaru. Podľa jedného z návrhov by hospodárske mocnosti mali začať spoločnú akciu na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Európska únia, ktorá je najväčším obchodným zoskupením na svete, však myšlienku spojenia s Čínou proti Washingtonu odmietla. Dvojdňový samit EÚ a Číny, ktorý sa začne v Pekingu 16. júla, tak podľa predstaviteľov únie zrejme len potvrdí záväzky oboch strán vo vzťahu k multilaterálnemu obchodnému systému a ich prísľub založiť pracovnú skupinu zameranú na modernizáciu WTO.

Napriek americkým clám na dovoz kovov a hrozieb týkajúcich sa automobilového priemyslu má Brusel rovnaké obavy ako Washington z uzavretia čínskeho trhu. „Súhlasíme takmer so všetkými sťažnosťami Spojených štátov na Čínu, nesúhlasíme len s tým, ako ich USA rieši,“ povedal jeden z diplomatov.