Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína chce získať nad Taiwanom plnú administratívnu moc mierovou cestou

Čína chce získať nad Taiwanom plnú administratívnu moc mierovou cestou

Foto: archív

Je nevyhnutné, aby Čína získala nad Taiwanom plnú administratívnu moc, no o dosiahnutie tohto cieľa sa bude snažiť mierovou cestou. Vyplýva to z vyhlásenia hovorcu čínskeho Úradu pre záležitosti Taiwanu Ma Siao-kuanga.

Jeho vyjadrenie nasledovalo po tom, ako sa cez Taiwanský prieliv plavili americké a kanadské bojové lode. „Rád by som zopakoval, že s najväčšou úprimnosťou a maximálnym úsilím sme ochotní usilovať sa o vyhliadku na mierové znovuzjednotenie,“ povedal Ma Siao-kuang.

Napätie v Taiwanskom prielive sa v uplynulých týždňoch zvýšilo po tom, ako na Taiwan pricestovala predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Čína v reakcii na túto návštevu spustila v okolí Taiwanu rozsiahle vojenské cvičenia. Peking považuje tento samosprávny ostrov za súčasť územia Čínskej ľudovej republiky.

Čínske ministerstvo obrany už po druhý raz za posledných niekoľko týždňov zaznamenalo v Taiwanskom prielive americké bojové lode. Tentoraz však túto udalosť neoznačilo za provokáciu, ako to bolo začiatkom tohto roka.

Hovorca veliteľstva východného okruhu čínskej armády Š’ I uviedol, že jednotky monitorovali v Taiwanskom prielive americký torpédoborec USS Higgins a kanadskú fregatu HMCS Vancouver. Š’ I dodal, že armáda bude rozhodne brániť národnú suverenitu a územnú celistvosť Číny.

Americké námorníctvo vo vyhlásení oznámilo, že tento spoločný manéver „ukazuje oddanosť Spojených štátov a ich spojencov i partnerov slobodnému a otvorenému Indicko-tichomorskému regiónu“.