Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína dosiahla zázrak – odstránila extrémnu chudobu, povedal prezident Si

Čína dosiahla zázrak – odstránila extrémnu chudobu, povedal prezident Si

Peking. (Foto: archív)

Čínsky prezident Si Ťin-pching na veľkolepej ceremónii v Pekingu vyhlásil, že krajina dosiahla „zázrak“ a podarilo sa jej odstrániť extrémnu chudobu. Čína už minulý rok vyhlásila dosiahnutie svojho dlhodobého cieľa, ktorým bolo pozdvihnúť úroveň všetkých svojich obyvateľov nad hranicu chudoby.

Tá v Číne predstavuje hodnotu 2,30 amerických dolárov denne (v prepočte 1,90 eur), čo je mierne nad najnižšou hranicou Svetovej banky na úrovni 1,90 dolárov (1,56 eur). Krajiny s vyššími príjmami majú hranicu chudoby nastavenú vyššie.

Podľa Svetovej banky sa Číne podarilo dostať z extrémnej chudoby viac ako 800 miliónov ľudí, odkedy v 70. rokoch minulého storočia zaviedla trhové reformy. Čína si v roku 2015 dala za cieľ vykoreniť extrémnu chudobu do roku 2020.

Medzitým mohutne investovala do infraštruktúry, ako sú cesty a bytové domy. Zároveň zaviedla daňové stimuly a dotácie chudobným vidieckym komunitám. Čína tiež medzičasom začala pomáhať rozvojovým krajinám, ktoré naďalej zápasia s chudobou, uviedol Si.