Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína: EÚ podporuje Ukrajinu z iniciatívy Washingtonu

Čína: EÚ podporuje Ukrajinu z iniciatívy Washingtonu

Foto: archív

Európska únia a Spojené štáty varovali Čínu, že ak akokoľvek podporí Rusko v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine alebo pri obchádzaní sankcií, poškodí si tým vzťahy so Západom. Vyplynulo to z vyhlásenia námestníčky amerického ministra zahraničných vecí Wendy Shermanovej a generálneho tajomníka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Stefana Sannina na záver dvojdňového rokovania v Bruseli.

Diplomatická služba EÚ a americký rezort diplomacie v spoločnom vyhlásení ocenili „výnimočný prejav transatlantickej jednoty“ v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Na štáty, ktoré naďalej udržiavajú blízke kontakty s Ruskom, Západ neprestáva tlačiť, aby prerušili vzťahy s Moskvou.

Patrí k nim aj Čína. EÚ ju už varovala, že akoukoľvek podporou Ruska, najmä prostredníctvom výrazných nákupov ruských uhľovodíkov, si poškodí hospodárske vzťahy so svojím hlavným obchodným partnerom – Európou.

„Budeme naďalej naliehať na Čínu, aby neobchádzala ani nepodkopávala sankcie proti Rusku a aby neposkytovala nijakú formu podpory ruskej agresii proti Ukrajine… Takáto podpora by mala dôsledky pre naše vzťahy s Čínou,“ uviedli vo vyhlásení.

Čínski predstavitelia tvrdia, že európske štáty podporujú Ukrajinu najmä z iniciatívy Spojených štátov, a to aj napriek tomu, že je to v rozpore s ich záujmami, keďže sú závislé od dodávok ruského plynu.