Úvod Ekonomika Čína investuje do zahraničných firiem 1,5 bilióna dolárov

Čína investuje do zahraničných firiem 1,5 bilióna dolárov

Foto: archív

Čínske spoločnosti minú v ďalšom desaťročí na nákupy a investície do firiem v zahraničí 1,5 bilióna dolárov. To je o 70 percent viac ako v predchádzajúcom desaťročí. Suma prudko vzrastie, a to aj napriek tomu, že sa v zahraničí objavujú snahy blokovať niektoré dohody. Vyplýva to zo správy právnickej firmy Linklaters LLP, špecializujúcej sa na poradenstvo pri fúziách a akvizíciách, ktorú zverejnila agentúra Bloomberg.

Čínska vláda povzbudzuje miestne firmy, aby investovali do výrobných kapacít, predovšetkým do vyspelých technológií. Za posledné desaťročie minuli čínski kupci za majetok v iných krajinách 880 miliárd USD. Či bude ponuka od čínskej firmy nakoniec prijatá, závisí od schopnosti týchto firiem prekonať obavy o národnú bezpečnosť a štátne záujmy v danej krajine.

V roku 2016 napríklad tieto obavy podľa spoločnosti Linklaters vyvolali krach dohôd v hodnote 75 miliárd dolárov. Regulačné úrady zväčša blokujú ponuky Číny spoločnostiam z priemyselných odvetví, považovaných za dôležité pre národné hospodárstvo alebo národnú bezpečnosť, ako je infraštruktúra alebo technológie.

Foto: archív