Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína je proti krokom, ktoré prilievajú olej do ohňa na Ukrajine

Čína je proti krokom, ktoré prilievajú olej do ohňa na Ukrajine

Wang I. (Foto: archív)

Čínsky Červený kríž poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc hneď, ako to bude možné, oznámil čínsky minister zahraničných vecí Wang I. Vyriešenie konfliktu na Ukrajine podľa neho vyžaduje pokoj a racionálne uvažovanie, nie „prilievanie oleja do ohňa“ a prehlbovanie rozporov.

Čína bola k dianu na Ukrajine vždy „objektíva a férová“. Súčasná situácia tam podľa ministra nevznikla za jednu noc. Peking od vypuknutia konfliktu na Ukrajine odmietol odsúdiť konanie Ruska alebo nazvať jeho kroky inváziou, pričom od Západu žiada, aby rešpektoval „legitímne bezpečnostné obavy“ Ruska.

Uviedol, že priateľstvo medzi Pekingom a Moskvou ostáva aj naďalej veľmi silné. Je „pevné ako skala“, s „rozsiahlymi vyhliadkami na budúcu spoluprácu“. Wang opísal vzťahy Ruska a Číny ako „najdôležitejšie bilaterálne vzťahy na svete“, ktoré „prinesú blahobyt nielen obom národom, ale celému svetu“.

Zároveň ponúkol pomoc Číny pri sprostredkovaní mieru. Cieľom by malo byť dosiahnutie dlhodobej stability v regióne. Wang dúfa, že sa EÚ pridá k Číne v proteste proti novej studenej vojne. Naznačil však, že „niektoré sily“ nechcú stabilné vzťahy medzi Bruselom a Pekingom.