Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína mala nepriamo požiadať zahraničné veľvyslanectvá, aby odstránili spred budov ukrajinské vlajky

Čína mala nepriamo požiadať zahraničné veľvyslanectvá, aby odstránili spred budov ukrajinské vlajky

Foto: archív

Čína požiadala niekoľko diplomatických misií v Pekingu, aby spred svojich budov odstránili politickú propagandu, pričom podľa vyjadrení nemenovaných veľvyslancov má ísť o ukrajinské vlajky.

Niekoľko zahraničných misií vyvesilo vo svojich sídlach v Číne po začiatku vojny na Ukrajine ukrajinské vlajky či plagáty na podporu Ukrajny. Niektoré misie ju tiež zobrazili pomocou svetiel. Malo ísť o súčasť medzinárodného odsúdenia Ruska, ktoré je spojencom Číny.

„My aj ostatní sme dostali listy, v ktorých žiadajú veľvyslanectvá a zastupiteľské úrady, aby sa zdržali používania vonkajších stien svojich budov na politickú propagandu”, povedal novinárom jeden z diplomatov a dodal, že jeho misia plánuje čínsku žiadosť ignorovať.

Po začiatku rusko-ukrajinského kofliktu vyvesilo plagát s ukrajinskou vlajkou na svoju vonkajšiu stenu aj kanadské veľvyslanectvo. O niekoľko týždňov plagát podľa očitých svedkov poškodili graffiti proti NATO. Ukrajinské vlajky vyvesili v Pekingu aj misie Európskej únie, Veľkej Británie, Nemecka či Poľska.

Čína vyzvala na mier na Ukrajine, no Rusko neodsúdila za inváziu, za čo ju kritizovali západné krajiny. Niektoré veľvyslanectvá okrem toho vyvesujú aj dúhové vlajky, aby podporili Medzinárodný deň proti homofóbii, bifóbii a transfóbii a Mesiac hrdosti LGBTI, ktorý bude v júni. Nie je pritom jasné, či Čína, ktorá čelí kritike Západu za elimináciu LGBTI propagandy v krajine, namieta aj proti ich vystavovaniu.