Úvod Ekonomika Čína navrhuje Británii rozhovory o voľnom obchode po brexite

Čína navrhuje Británii rozhovory o voľnom obchode po brexite

Foto: archív

Čína navrhuje Británii začať rozhovory o pobrexitovej dohode o voľnom obchode. V Pekingu to na tlačovej konferencii po stretnutí so svojimi čínskymi partnermi uviedol britský minister zahraničia Jeremy Hunt. V Číne chce podľa vyhlásenia svojho úradu upevniť vzájomné vzťahy v období, keď sa Británia pripravuje vystúpiť z Európskej únie a obracia sa viac k okolitému svetu.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang už v januári ubezpečil britskú premiérku Theresu Mayovú, že vzťahy s Britániou zostanú po brexite bez zmeny. Číňania a Briti označujú posledné roky za „zlaté obdobie“ vzájomných vzťahov. Jeho vyvrcholením sa stal v roku 2015 príchod čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na štátnu návštevu Británie , počas ktorej ho s veľkou pompou prijala britská kráľovná Alžbeta II.

Londýn od júnového referenda z roku 2016, keď sa krajina rozhodla opustiť EÚ, stupňuje diplomatické úsilie, aby sa mu existujúce obchodné zmluvy uzavreté s Bruselom podarilo nahradiť novými. Po Číne je Jeremy Hunt, ktorý má čínsku manželku, očakávaný vo Francúzsku a v Rakúsku.

Nový britský minister zahraničia bol vymenovaný po rezignácii Borisa Johnsona. Ten z vlády odišiel pre nezhody s premiérkou v jej brexitovej stratégii. Očakáva sa, že Londýn a Brusel dosiahnu dohodu o pobrexitovom usporiadaní do polovice októbra. Rokovania sa však preťahujú. Británia má úniu opustiť na konci marca 2019.