Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína nedovolí Spojeným štátom ukradnúť jej TikTok

Čína nedovolí Spojeným štátom ukradnúť jej TikTok

Foto: archív

Čína nesúhlasí s tým, aby jej Spojené štáty ukradli akúkoľvek technologickú firmu. Vyhlásenie prichádza po správe, že by aplikáciu TikTok čínskej firmy ByteDance mal na území USA prevziať Microsoft. Americký prezident Donald Trump totiž pred niekoľkými dňami označil TikTok za bezpečnostné riziko a rozhodol sa aplikáciu zakázať.

Riešením by vraj bolo, ak by americká softvérová spoločnosť Microsoft odkúpila americké aktivity od firmy ByteDance. Trump dal Microsoftu čas na dohodu do 15. septembra. Denník China Daily v tejto súvislosti píše, že zastrašovanie čínskych technologických firiem je výsledkom politiky America First (Amerika na prvom mieste).

Presadzuje ju Trump a tento súboj podľa Pekingu nemôže mať víťaza. Čína má „veľa možností na odpoveď, ak Trumpova administratíva presadí svoj plán ‘rozbiť a vylúpiť’“, zverejnil denník.

Microsoft údajne s firmou ByteDance už rokuje o prevzatí niektorých častí aplikácie TikTok. Periodikum Global Times napísalo, že to, ako Washington zaobchádza s čínskymi spoločnosťami ByteDance a Huawei Technologies, naznačuje, že sa Spojené štáty snažia skončiť ekonomické väzby s Čínou.