Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína označila USA za najväčšiu hrozbu pre svetový mier

Čína označila USA za najväčšiu hrozbu pre svetový mier

Foto: archív

Čínske ministerstvo obrany ostro kritizuje americkú správu o vojenských ambíciách krajiny. Podľa Pekingu práve Spojené štáty predstavujú najväčšiu hrozbu pre medzinárodný poriadok a svetový mier. Vyhlásenie prišlo po výročnej správe amerického ministerstva obrany o stave čínskych ozbrojených síl, určenej pre Kongres USA.

Podľa správy zo začiatku septembra môže mať zámery Pekingu „vážne dôsledky pre národné záujmy USA a bezpečnosť medzinárodného poriadku založeného na pravidlách“. Hovorca čínskeho ministerstva obrany plukovník Wu Čchien označil túto správu za „svojvoľné skreslenie“ zámerov Číny a vzťahu medzi jej armádou a obyvateľmi.

„Mnohé roky dôkazov ukazujú, že sú to USA, ktoré podnecujú regionálne nepokoje, porušujú medzinárodný poriadok a ničia svetový mier,“ vyhlásil. Kroky USA v Iraku, Sýrii, Líbyi a iných krajinách za posledné dve desaťročia mali za následok smrť viac ako 800-tisíc ľudí a vyhnanie ďalších miliónov z domovov, uviedol Wu Čchien.

„Vyzývame USA, aby sa pozerali na budovanie národnej obrany a armády Číny objektívne a racionálne, prestali s nepravdivými vyhláseniami a súvisiacimi správami a podnikli konkrétne kroky na ochranu zdravého rozvoja bilaterálnych vojenských vzťahov,“ dodal hovorca.

Tohtoročná správa Pentagónu prišla v čase, keď vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom dosiahli najhoršiu úroveň za niekoľko desaťročí v dôsledku sporov okolo obchodu, technológií, Taiwanu, ľudských práv a Juhočínskeho mora.