Úvod Ekonomika Čína poskytne strednej a východnej Európe tri miliardy dolárov

Čína poskytne strednej a východnej Európe tri miliardy dolárov

Foto: archív

Čína poskytne krajinám strednej a východnej Európy viac ako tri miliardy dolárov na rozvojové a investičné projekty. Investícia má podporiť spoluprácu Číny s regiónom. Uviedol to čínsky premiér Li Kche-čchiang na zasadnutí krajín strednej a východnej Európy a Číny v Budapešti.

Podľa premiéra poskytne China Development Bank dve miliardy eur pod záštitou novej Medzibankovej asociácie medzi štátmi stredovýchodnej Európy a Čínou, ktorá bola založená v Budapešti. Ďalšie peniaze majú krajiny získať z fondu investičnej spolupráce. Li oznámil, že Čína do fondu poskytne jednu miliardu dolárov. Veľká časť týchto prostriedkov má smerovať do krajín strednej a východnej Európy.

Cieľom Medzibankovej asociácie medzi štátmi stredovýchodnej Európy a Čínou je vytvoriť efektívny mechanizmus financovania založený na trhových princípoch na báze vzájomnej dôvery medzi členskými bankami. Asociácia chce poskytovať dlhodobé a efektívne investície na kľúčové projekty, podporovať udržateľný rozvoj hospodárstva a spoločnosti vo všetkých členských štátoch.

Ako konkrétne oblasti spolupráce ustanovujúci dokument označuje napríklad sektory infraštruktúry, energetiky, poľnohospodárstva, obchodu, financií, ochrany životného prostredia alebo malé a stredné podniky. Členmi asociácie sú primárne štátom vlastnené banky či rozvojové inštitúcie. Spoločne s Čínou tak majú v klube svojich zástupcov Litva, Lotyšsko, Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora a Macedónsko. Čína poskytne krajinám strednej a východnej Európy vrátane Slovenska viac ako tri miliardy dolárov na rozvojové a investičné projekty.

Foto: archív