Úvod Ekonomika Čína reaguje na americké clá odvetnými opatreniami

Čína reaguje na americké clá odvetnými opatreniami

Foto: archív

Čína uvalila clo na vybraný tovar zo Spojených štátov amerických vo výške 15 až 25 percent. V reakcii na americké clá na oceľ a hliník i prezidentský dekrét, ktorý by mohol zaviesť clo na ďalšie čínske výrobky, zavádza Peking recipročne clo na 128 amerických výrobkov vrátane mrazeného bravčového mäsa, vína, niektorých druhov ovocia alebo orechov. Proti americkým clám sa chce krajina brániť aj pomocou Svetovej obchodnej organizácie.

Takéto pozastavenie colných ústupkov považuje čínske ministerstvo financií za legitímny krok s cieľom ochrany čínskych záujmov. Čínske periodikum Global Times zverejnilo vyhlásenie, že sa „Čína nikdy nepoddá, keď USA začnú obchodnú vojnu“. Biely dom má však iný názor a odvetný krok Pekingu označil za „nekalé obchodné praktiky poškodzujúce národnú bezpečnosť USA a deformujúce svetové trhy“.

Čína v tejto súvislosti Washington varuje, že sa ocitol „na okraji priepasti“, keďže by mohla uvaliť clo na tovar z USA až v hodnote troch miliárd dolárov. Peking síce dúfa, že sa neocitne v obchodnej vojne, ale na druhej strane sa účasti v nej nebojí. Pre amerických predajcov bravčového mäsa predstavuje Čína tretí najväčší trh. Ak sa k Číne pridajú ďalšie krajiny, mohlo by to mať negatívny vplyv na svetové hospodárstvo.

Reprodukcia: archív