Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína a Rusko vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN na sprísnenie sankcií proti...

Čína a Rusko vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN na sprísnenie sankcií proti KĽDR

Foto: archív

Čína a Rusko vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov (BR OSN) iniciovanú Spojenými štátmi, ktorá by zaviedla nové prísne sankcie proti Severnej Kórei v reakcii na jej najnovšie testy balistických rakiet.

Rezolúciu, ktorá okrem iného navrhovala zákaz dovozu tabaku do KĽDR či obmedzenie povoleného množstva dovezenej ropy, podporilo zvyšných 13 členov BR OSN. Na čiernom zozname sa mala na základe rezolúcie ocitnúť aj hackerská skupina Lazarus.

Tá sa údajne podieľa na kybernetickej špionáži, krádeži dát, peňažných krádežiach a ničivých operáciách s použitím škodlivého softvéru proti vláde, armáde a tiež finančným, mediálnym a ďalším inštitúciám, ako aj prepravným spoločnostiam či kritickej infraštruktúre.

Čína – blízky spojenec KĽDR – a Rusko, ktorého vzťahy so Západom sa po spustení invázie na Ukrajinu extrémne zhoršili, uviedli, že by preferovali nezáväzné vyhlásenie, a nie rezolúciu. Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün zdôraznil, že USA by mali pracovať na úsilí o politické riešenie.

Varoval, že ďalšie sankcie proi KĽDR by mali v tejto krajine humanitárne následky. Dodatočné sankcie podľa jeho slov „nielenže nepomôžu vyriešiť problém, ale povedú k ďalším negatívnym dosahom a eskalácii konfrontácie“.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia obvinil Spojené štáty, že ignorujú výzvy Pchjongjangu, aby zastavili nepriateľské aktivity a započali dialóg. Kritizoval USA, ktoré podľa neho na krízové situácie reagujú výlučne zavádzaním nových sankcií.

Severná Kórea odpálila v stredu zo svojho východného pobrežia smerom k moru pravdepodobne celkovo tri balistické strely, pričom jednou z nich zjavne bola medzikontinentálna balistická strela. Išlo v poradí už 17. kolo severokórejských raketových testov v tomto roku.

Veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová pred hlasovaním apelovala na jednotu a uviedla, že šesť testov balistických striel, ktoré KĽDR vykonala tento rok, predstavuje „hrozbu pre celú medzinárodnú komunitu“.

BR OSN po prvý raz zaviedla sankcie proti KĽDR v roku 2006 s cieľom zamedziť financovanie jadrových zbraní a programov na vývoj balistických rakiet. Naposledy schválila ďalšie sankcie proti KĽDR v roku 2017.