Úvod Zaujímavé Čína stavia najväčšie letisko na svete

Čína stavia najväčšie letisko na svete

Foto: archív

V poliach s ovocnými stromami a slnečnicami, 46 kilometrov od centra Pekingu, sa začína stavať nové letisko. O niekoľko rokov sa má stať najväčším na svete. Náklady na stavbu sa podľa autorov projektu vyšplhajú na 12 miliárd amerických dolárov, píše Jaroslav Halamka pre iDnes. Súčasné pekinské medzinárodné letisko Capital je druhým najrušnejším vzdušným prístavom na svete, ktoré ročne prepraví približne 90 miliónov cestujúcich.

Nový areál v pekinskom mestskom obvode Ta-sing bude mať po prvej fáze výstavby v roku 2019 prepravnú kapacitu 45 miliónov pasažierov ročne, počas ďalších dvoch etáp by sa mala zdvihnúť až na počet presahujúci 100 miliónov cestujúcich. Súčasným lídrom je medzinárodné letisko v Atlante, ktoré za rok 2015 prepravilo 102 miliónov pasažierov.

Do priestorov nového letiska sa presunú aj dve najväčšie čínske aerolinky. China Eastern Airlines a Southern Airlines odtiaľ budú odbavovať štyri pätiny všetkých svojich letov. Autorkou terminálu s plánovanou rozlohou 700-tisíc metrov štvorcových je nedávno zosnulá britská architektka a maliarka irackého pôvodu Zaha Hadid.

Nové letisko sa stavia desiatky kilometrov od hlavného mesta, podľa autorov projektu bude jeho úlohou zabezpečovať dopravnú obslužnosť aj pre okolité provincie Che-pej a tiež pre prístav Tchien-ťin. Dopravné spojenie s Pekingom bude zabezpečovať vysokorýchlostná železnica.