Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína technologicky predstihne USA do desiatich rokov. V dvoch oblastiach to už dokázala

Čína technologicky predstihne USA do desiatich rokov. V dvoch oblastiach to už dokázala

Foto: archív

Čína v najbližších rokoch predstihne Spojené štáty americké v súboji o nadvládu nad kľúčovými technológiami 21. storočia. V niektorých z nich už USA pravdepodobne súboj prehrali, tvrdí rozsiahla správa Harvardovej univerzity.

Dokument s názvom Veľké technologické súperenie: Čína vs. USA vznikol na konci roka 2021. Vytvorila ho štvorica akademikov z tejto poprednej vedeckovýskumnej inštitúcie. Autori sa zamerali na niekoľko kľúčových technológií, ktoré budú podľa nich zohrávať zásadnú rolu v 21. storočí.

Práve ich vývoj by mal určovať ďalšiu podobu sveta, a teda aj to, kto v ňom bude najvplyvnejší. Vedci porovnávali, ako sa v týchto oblastiach darí USA a Číne. K týmto technológiám zaradili napríklad umelú inteligenciu, 5G siete, kvantovú informatiku, biotechnológe či obnoviteľné zdroje energie.

Čína dokázala predbehnúť USA už v dvoch odvetviach – ide o 5G siete a kvantové počítače. Pri ďalších technológiách je veľmi pravdepodobné, že sa USA dostanú na druhé miesto v najbližších desiatich rokoch.

Vedci priznávajú, že pri podobnej správe z roku 1999 Čínu veľmi podcenili. Peking dnes konkuruje väčšine západných technológií nielen cenou, ale aj kvalitou. Týka sa to množstva oblastí od fotovoltaických panelov cez mikročipy až po kvantové počítače.

„Čínska vláda chráni spoločnosti na domácom trhu, podporuje národné firmy dotáciami a umožňuje vlastným korporáciám stať sa lídrami na trhu. Čínsky technologický ekosystém sa môže do roku 2025 vyrovnať Silicon Valley, a to z hľadiska dynamiky, inovácií alebo konkurencieschopnosti,“ píše sa v správe.

Čínsky prezident Si Ťin-Pching zdôrazňuje, že treba „rozvíjať vlastné kapacity, znižovať závislosť od zahraničných technológií a rozvíjať nové technológie“. Čína sa tak stáva superveľmocou 21. storočia.

Napríklad v oblasti rozoznávania prirodzenej reči už čínske firmy predstihujú americké firmy vo všetkých jazykoch vrátane angličtiny. Čínsky iFlytek má v súčasnosti asi 700 miliónov používateľov, čo je takmer dvojnásobok používateľov Siri od firmy Apple. Pre Spojené štáty, ktoré si zvykli na pozíciu svetového lídra pokroku, predstavuje čínska dominancia novú situáciu.