Úvod Politika Čína varuje pred vypuknutím konfliktu v KĽDR

Čína varuje pred vypuknutím konfliktu v KĽDR

Foto: archív

Čína varuje, že konflikt v Severnej Kórei môže prepuknúť každú chvíľu. Jediné riešenie tejto situácie spočíva v dialógu, vyhlásil podľa agentúry AFP čínsky minister zahraničia Wang I. Reagoval tak na nové hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Pchjongjangu.

„Ktokoľvek, kto vyvolá konflikt na Kórejskom polostrove, za to zaplatí značnú cenu,“ varoval čínsky minister zahraničia. Jeho vyhlásenie nasledovalo deň po tom, ako Trump uviedol, že o „severokórejský problém bude postarané“.

Trumpova administratíva pracuje na celej škále tvrdých sankcií. Americký prezident zvažuje, že uvalí na Severnú Kóreu ropné embargo, jej aerolinky zaradí na čiernu listinu, bude zadržiavať severokórejské nákladné lode či potrestá čínske banky za obchodovanie s Pchongjangom. Vyslanie amerických vojenských plavidiel do oblasti Kórejského polostrova označil Pchjongjang za vojenskú provokáciu a na odvetu pohrozil jadrovým útokom.

„Keď skutočne vypukne vojna, výsledkom budú len veľké straty. Nikto sa nemôže stať jej víťazom,“ tvrdí Wang I a sľubuje, že Čína podporí akýkoľvek pokus o nadviazanie dialógu medzi Washingtonom a Pchjongjangom. „Vyzývame všetky strany, aby prestali so vzájomnými provokáciami a hrozbami a nedopustili, aby sa situácia nenapraviteľne vymkla spod kontroly.“

Foto: archív
Foto: archív