Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína varuje USA: Nepodceňujte ruský protiraketový štít, neprekonáte ho

Čína varuje USA: Nepodceňujte ruský protiraketový štít, neprekonáte ho

Vizualizácia: archív

Americké publikácie o slabosti ruských protilietadlových a protiraketových systémov nezodpovedajú realite, píše čínske vydanie Zhongguo Junwang (China Military Online). Podľa autora má Rusko najefektívnejší protiraketový štít.

Ruská armáda v poslednom čase urýchlila vývoj nových raketových systémov protivzdušnej obrany. Ich testy ukazujú, že sú schopné odolať americkým hrozbám. Na východe Ruska sa po zavedení systému PVO S-300V4 na Kurilských ostrovoch strojnásobilo pásmo zabezpečenej protivzdušnej obrany.

V blízkej budúcnosti zaradí Moskva do výzbroje systém protivzdušnej obrany S-500 Prometeus novej generácie, ktorý je schopný nielen bojovať proti všetkým typom vzdušných hrozieb vrátane nadzvukových, ale aj odrážať útok z vesmíru.

Rusko vybudovalo na svojom území multifunkčnú radiačnú, koordinovanú a účinnú prieskumnú sieť a sieť včasného varovania. Všetky systémy PVO sú integrované do spoločného systému leteckej obrany a sú schopné nielen spolupracovať s ostatnými systémami protivzdušnej obrany, ale aj prijímať signály o možných cieľoch zo vzduchu, pevniny aj mora.

Sieť velenia a riadenia vzdušnej obrany je zároveň plne automatizovaná a dokáže súčasne spracovať viac ako 10-tisíc cieľov s reakciou do niekoľkých minút. Rusko má teda už teraz jeden z najefektívnejších protiraketových štítov, ktorý sa časom len posilní, sumarizuje Zhongguo Junwang.