Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína: Vyjadrenie Bidena, v ktorom nazval Si Ťin-pchinga diktátorom, je nezodpovedné

Čína: Vyjadrenie Bidena, v ktorom nazval Si Ťin-pchinga diktátorom, je nezodpovedné

Si Ťin-pching a Joe Biden. (Foto: archív)

Za absurdné označilo čínske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrenie amerického prezidenta Joea Bidena, v ktorom čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga prirovnal k diktátorom.

„Vyjadrenia americkej strany sú absurdné a mimoriadne nezodpovedné Nerešpektujú totiž základné fakty, diplomatický protokol ani politickú dôstojnosť Číny,“ uviedla hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning. Dodala, že Čína s Bidenovými slovami nesúhlasí a ostro sa voči nim ohradzuje. Peking tiež označil vyjadrenie šéfa Bieleho domu za otvorenú politickú provokáciu.

Biden prirovnal Si Ťin-pchinga k diktátorom počas svojho prejavu na podujatí pre darcov americkej Demokratickej strany. Čínskeho prezidenta podľa Bidena rozhneval incident z februára tohto roka, keď ponad územie Spojených štátov letel čínsky balón, ktorý podľa Washingtonu slúžil na špionáž, a následne ho zostrelili americké stíhačky.

Dôvod, prečo sa Si Ťin-pching veľmi rozčúlil, keď Biden nechal zostreliť čínsky balón, je podľa neho ten, že „nevedel, že tam vôbec je“. „Myslím to vážne. Pre diktátorov je to veľká hanba, keď nevedia, čo sa stalo.“

Biden, ktorý sa vo veku 80 rokov uchádza o znovuzvolenie, tiež odbil obavy v súvislosti s Pekingom s tým, že „Čína má skutočné ekonomické ťažkosti“. V Pekingu bol nedávno na návšteve americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, aby zmiernil napätie medzi oboma svetovými mocnosťami.