Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína vyšle k Marsu sondu a prieskumné vozidlo

Čína vyšle k Marsu sondu a prieskumné vozidlo

Foto: archív

Čína plánuje spustiť ambiciózny program letov na Mars, ktorý v počiatočnej fáze ráta s vyslaním robotického vozidla na povrch červenej planéty. „Tento veľký projekt sa vyvíja podľa plánu a chystáme sa spustiť ho v júli,“ vyhlásila Čínska spoločnosť pre leteckú a vesmírnou techniku CASC vo svojom komuniké.

V rámci misie s názvom Tchien-wen Čína vyšle na obežnú dráhu Marsu sondu a na jeho povrch robotické vozidlo, ktoré preskúma a analyzuje povrch planéty. Potrvá však niekoľko mesiacov, kým sonda prekoná 55 miliónov kilometrov dlhú vzdialenosť medzi Zemou a Marsom a dosiahne jeho obežnú dráhu.

Výraz Tchien-wen znamená v čínštine Otázky nebesiam a je odvodený z názvu básne, ktorú pred vyše 2000 rokmi napísal Čchü Jüan, jeden z najväčších čínskych básnikov. Nastoľuje v nej otázky o hviezdach a iných nebeských telesách.

Čína už podobnú misiu vykonala pred vyše rokom, keď sa jej ako prvej krajine podarilo v januári 2019 vyslať na odvrátenú stranu Mesiaca lunárne robotické vozidlo. Peking do svojho vesmírneho programu investoval už miliardy dolárov v snahe potvrdiť svoj status svetovej mocnosti.

Misia na Mars je jedným z mnohých nových čínskych vesmírnych projektov, medzi ktoré patria aj vyslanie čínskych astronautov na Mesiac a vybudovania vesmírnej stanice, ktoré Peking plánuje zrealizovať do roku 2022.

Spojené štáty, ktoré na Mars vyslali už štyri prieskumné vozidlá, plánujú v lete tohto roku vyslať na povrch červenej planéty piate vozidlo, ktoré by malo byť k Marsu dopravené pravdepodobne vo februári 2021. K Marsu plánujú vyslať sondu aj Spojené arabské emiráty. Má sa tak stať v polovici júla. Sonda má odštartovať z Japonska.