Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína vyzýva USA na obnovenie vzťahov po nástupe nového prezidenta

Čína vyzýva USA na obnovenie vzťahov po nástupe nového prezidenta

Foto: archív

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval vládu amerického prezidenta Joea Bidena na opätovné otvorenie dialógu s Pekingom s cieľom obnoviť bilaterálne vzťahy, ktoré boli podľa neho poškodené za jeho predchodcu Donalda Trumpa.

Wang vyhlásil, že kroky Trumpovej administratívy zamerané na obmedzovanie Číny a jej vplyvu spôsobili nesmierne škody, pričom apeloval na Washington, aby zrušil clá na čínsky tovar a skončil “iracionálne potláčanie čínskeho technologického sektora”.

USA by podľa Wanga mali tiež rešpektovať kľúčové záujmy Číny, prestať zasahovať do vnútorných záležitostí Pekingu a ukončiť „spolčovanie so separatistickými silami podporujúcimi nezávislosť Taiwanu“.

„Za posledných niekoľko rokov Spojené štáty v podstate prerušili bilaterálny dialóg na všetkých úrovniach,“ povedal Wang na fóre svojho rezortu na tému americko-čínskych vzťahov. „Sme pripravení na otvorenú komunikáciu s americkou stranou a vedenie dialógu zameraného na riešenie problémov.“

Wang označil nedávny telefonát čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a Bidena za pozitívny krok. Jeho vyjadrenia prišli v čase, keď sú americko-čínske vzťahy na najhoršej úrovni za niekoľko desaťročí.

Washington a Peking vedú spory v otázkach obchodu, obvinení z porušovania ľudských práv ujgurskej menšiny v autonómnej oblasti Sin-ťiang či územných nárokov Číny v Juhočínskom mori bohatom na zdroje.

Bidenova administratíva však signalizovala, že tlak na Peking zachová. Nový prezident USA vyjadril znepokojenie nad jeho „nátlakovými a neférovými“ obchodnými praktikami a podporil záver Trumpovej vlády, že Čína sa dopustila genocídy proti moslimským menšinám v Sin-ťiangu.